Tvrz Svojšice u Přelouče nezapomeňte navštívit, pokud zavítáte do Východních Čech. Tato malá obec v Pardubickém kraji s 250 stálými obyvateli je známá touto gotickou tvrzí, která byla vystavěna v roce 1365 vladykou Mikšíkem ze Svojšic. Později toto sídlo získal rod Gerštorfů, konkrétně Štěpán z Gerštorfu.
Obsah článku
Tvrz Svojšice historie
Protože se však účastnil neúspěšného povstání českých stavů proti panování Habsburků, byl v roce 1623 vypovězen ze země a jeho majetek mu byl zabaven. Dalším majitelem tvrze se potom stal hrabě Kryštof Šimon Thun – Hohenstein a příslušníci tohoto šlechtického rodu a vlastnili ji až do 20.století. Tvrz ve Svojšicích však roku 1634 vypálilo vojsko císaře Ferdinanda II. Od té doby již nebyla obydlena a postupně pustla.
O první záchranné práce na této historické památce se přičinili členové Klubu českých turistů a Volného sdružení přátel svojšické tvrze někdy ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století. Zásadních oprav za téměř 1 milion korun se však Tvrz Svojšice dočkala až v roce 1995.
Doporučujeme také
Svojšice jsou rodnou obcí Julie Havlíčkové, rozené Sýkorové, manželky Karla Havlíčka Borovského. Památník s její bustou byl odhalen 21. června 1986 zásluhou další významné Svojšické osobnosti Ferdinanda Jelínka. Autorem tohoto památníku je B. Burian a umístěn je před tvrzí ve Svojšicích. Z této doby pochází i pamětní deska na jejím rodném domě (dnes budova obecního úřadu č.p. 1).
Výletem do Svojšic si přijdou na své i děti, na které tady čeká nově vybudované dětské hřiště s mnoha atrakcemi, jako jsou klouzačky, houpačky, lanovka, horolezecká stěna, apod.
Mapa
Zámek Choltice
Pokud zavítáte do Pardubického kraje, respektive, přesněji řečeno na Přeloučsko, doporučujeme návštěvu nedalekého městyse Choltice. Najdete zde barokní zámek s anglickým parkem, přecházejícím v 70 hektarovou oboru se starobylými platany, duby, habry a jinými přírodními krásami.
Již nádvoří zámku vám nabídne velmi příjemný zážitek z hezkého prostředí a kouzelné kašny chrlící vodu. Lavičky a jiná posezení jsou zde samozřejmostí.
Prohlídkové okruhy
Na zámku můžete projít dva prohlídkové okruhy. Jeden se týká historie zámku. Těšit se můžete na ukázku historických zbraní, hudebních nástrojů, knihovny s čítárnou, jídelnu a v neposlední řadě chloubu choltického zámku, kapli sv. Romedia.
Zámek Choltice má druhý okruh je určený především pro děti. Jedná se o Muzeum vodníků, jehož patronem je známý herec Josef Dvořák a expozici černého divadla, což je prostor s nasvícenými pohádkami a ukázka toho, jak černé divadlo funguje.
Pokud vás přepadne hlad nebo žízeň, najdete zde i zámeckou restauraci s bohatou nabídkou jídel a nápojů a možnosti vychutnat si dobroty venku i za nepříznivého počasí, neboť restaurace je vybavena velkou krytou předzahrádkou.
Zámecká obora
Procházka krásnou zámeckou oborou bude určitě příjemným zážitkem. Projdete kolem rybníků, přes mostky, vidět můžete prastaré duby a habry nebo košatý platan, pod kterým se konají svatby a jiné slavnostní obřady. Pro děti je zde postaveno velké hřiště s mnoha atrakcemi a dospělí i děti mohou potom využít discgolf, jehož stanoviště procházejí celou zámeckou oborou.
Parkování
Na vyhrazené parkoviště zdarma se dostanete z hlavní silnice z ulice Lipoltická. Odbočíte do ulice U obory a po pár metrech jste v cíli. Na zámek Choltice to je odtud jen několik desítek metrů.
Okolí
Pokud by vás nezaujaly Choltice, lze se ze Svojšic pěšky vydat krásnou lesní krajinou do 5km vzdálených Horních Raškovic. Zde můžete navštívit 14m vysokou rozhlednu Barborku a místní tůň s názvem Bezedná. K té se váže známá legenda o zlém správci. Více prozrazovat nebudeme, celý příběh je možné si přečíst přímo u Bezedné.