Gotická tvrz Svojšice a okolí

Pokud zavítáte do Východních Čech, jistě byste neměli opomenout navštívit Svojšice u Přelouče. Tato malá obec s 250 stálými obyvateli je známá zejména gotickou tvrzí, která byla vystavěna v roce 1365 vladykou Mikšíkem ze Svojšic. Později toto sídlo získal rod Gerštorfů, konkrétně Štěpán z Gerštorfu.


Gotická tvrz Svojšice – historie

Protože se však účastnil neúspěšného povstání českých stavů proti panování Habsburků, byl v roce 1623 vypovězen ze země a jeho majetek mu byl zabaven. Dalším majitelem tvrze se potom stal hrabě Kryštof Šimon Thun – Hohenstein a příslušníci tohoto šlechtického rodu a vlastnili ji až do 20.století. Tvrz ve Svojšicích však roku 1634 vypálilo vojsko císaře Ferdinanda II. Od té doby již nebyla obydlena a postupně pustla. O první záchranné práce na této historické památce se přičinili členové Klubu českých turistů a Volného sdružení přátel svojšické tvrze někdy ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století, zásadní opravy za téměř 1 milion korun se však zřícenina tvrze dočkala až v roce 1995.

Gotická tvrz Svojšice a okolí

Doporučujeme také

Svojšice jsou rodnou obcí Julie Havlíčkové, rozené Sýkorové, manželky Karla Havlíčka Borovského. Památník s její bustou byl odhalen 21. června 1986 zásluhou další významné Svojšické osobnosti Ferdinanda Jelínka. Autorem tohoto památníku je B. Burian a umístěn je před tvrzí ve Svojšicích. Z této doby pochází i pamětní deska na jejím rodném domě (dnes budova obecního úřadu č.p. 1).

Výletem do Svojšic si přijdou na své i děti, na které tady čeká nově vybudované dětské hřiště s mnoha atrakcemi, jako jsou klouzačky, houpačky, lanovka, horolezecká stěna, apod.

Možnosti v okolí

Pokud by vám Svojšice ještě nestačily, je možné uskutečnit pěší výlet do okolí. Vede odtud stezka do nedalekých Choltic, které se pyšní zámkem a jeho krásným parkem. Zde je možná prohlídka zámku, procházka parkem a velkou atrakcí je zde i možnost zahrát si discgolf. Pokud by vás nezaujaly Choltice, lze se ze Svojšic pěšky vydat krásnou lesní krajinou do Horních Raškovic a navštívit rozhlednu Barborku a místní tůň s názvem Bezedná, ke které se váže známá legenda o zlém správci. Více prozrazovat nebudeme, celý příběh je možné si přečíst přímo u Bezedné.

Související:

Napsat komentář