Gran Canaria – čtvrtá a poslední část našeho výletu


V posledním týdnu prozkoumávání ostrova Gran Canaria jsme se vypravili na oblíbené nedělní trhy do poutního městečka, do rušného hlavního města Las Palmas, do obrovského akvária, na oběd do restaurace v majáku nebo třeba domu, kde pobýval Kryštof Kolumbus.

Gran Canaria – čtvrtá a poslední část našeho výletu

Medůzy v akvariue Las Palmas

Teror

Město Teror

V neděli jsme se vypravili na sever ostrova do poutního městečka v horách. Dle legendy se osmého září roku 1481 v borovici objevil obraz Virgen del Pino neboli Svaté Panny z Borovice. V současné době je vystaven v Basilica de Nuestra Seňora del Pino a je možné si ho zdarma prohlédnout zadním vstupem baziliky, kde se nachází Museo y Camarín de la Virgen. Virgen del Pino se stala patronkou celého ostrova Gran Canaria a na její počest se pravidelně 8.9. koná pouť, které se účastní tisíce poutníků.

Vigen del Pino

Městečko si uchovalo krásnou architekturu typickou pro Kanárské ostrovy – bílé fasády s dřevěnými balkóny. Každou neděli je zde opravdu rušno, nejen že se koná bohoslužba v bazilice, ale také trh, kde lze nakoupit květiny, sýry, bylinky, ovoce, zeleninu, zákusky a jiné pochutiny, i grilovanou kukuřici nebo čerstvě lisovanou šťávu z cukrové třtiny.

Trh v městečku Teror

Caldera de Bandama

Kráter Caldera de Bandama

Na cestě zpět do Arinagy jsme se ještě zastavili u kráteru, který je možné obejít po jeho okraji. Nenáročná trasa měřila zhruba tři a půl kilometru a po celou dobu jsme se mohli kochat výhledy na pobřeží ale i do kráteru. Na závěr jsme ještě autem vyjeli na Pico de Bandama, která se vypíná nad kráterem do výšky 575 metrů nad mořem a je z ní úžasný panoramatický výhled.

Pico de Bandama

Acuario Poema del Mar v Las Palmas

Acuario Poema del Mar Las Palmas

V pondělí jsme se vypravili do obrovského akvária v hlavním městě ostrova Gran Canaria. Jeho prohlídka je koncipována jako okruh, první část se věnuje mořským ekosystémům v mělkých vodách. Zde jsme se mohli například procházet nad hladinou cenotu, pozorovat velké množství druhů ryb v mnoha akváriích, včetně krmení krokodýlů.

Dále jsme pokračovali kolem obrovského válce, který měl simulovat život v hlubokém oceánu nad korálovým útesem. Odsud trasa vedla do proskleného tunelu, který ústil u největšího zakřiveného plexiskla na světě. Postupně jsme procházeli kolem dalších menších akvárií, kde mě osobně nejvíce zaujala dvě s vkusně nasvětlenými medúzami.

Aquarium Las Palmas

Castillo de la Luz

Pevnost Castillo de la Luz

Akvárium je situováno u přístavu, prošli jsme se kolem něj až k pevnosti Castillo de la Luz. Ta byla postavena v 15. století na obranu města, v 60. letech minulého století byla rekonstruována a v současné době je využívána jako výstavní galerie.

Barranco de los Cernicalos

Levády Lomo Magull

Jde o oblíbený trek, který začíná na konci silnice za městečkem Lomo Magullo. Cesta vede podél levády, což je uměle vytvořený kanál na zavlažování. Zpočátku byla v krátkém úseku voda svedena do betonového koryta, dále pak cesta pokračovala kolem potůčku s menšími vodopády. Po třech kilometrech jsme se museli vrátit zpět k autu, protože trek byl dále uzavřen. Do cíle nám zbývalo zhruba 300 metrů a dle aplikace mapy.cz měly být k vidění ještě čtyři vodopády.

Vodopády na Gran Canaria

Archeologická zóna Cuatro Puertas

Archeologické naleziště Cuatro Puertas

Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili u vesničky Cuatro Puertas, kde se nachází stejnojmenné archeologické naleziště u vrcholku hory Montaña Bermeja. Hlavní jeskyně, která dala jméno celému komplexu, byla vytesána do sopečné horniny. Její název lze přeložit jako Čtyři dveře. U vchodu zůstaly mohutné pilíře, podepírající strop.

Dále jsme se vypravili k rituálnímu místu „Almogarén“, což je vyhloubená podkova ve skále. Přístupná je i jeskyně Cueva de los Pilares a Cueva de los Papeles, které jsou uvnitř kruhové, většinou s bočními místnostmi. Sloužily jako obytné místnosti a sýpky. Ještě donedávna byly jeskyně využívány na ustájení dobytka. Od roku 1972 jsou na seznamu Španělského dědictví jako místo kulturního zájmu.

Almogaren Cuatro Puertas

Punta de Arinaga Lighthouse

Maják na Gran Canaria

Ve středu jsme se vypravili z našeho ubytování pěšky podél pobřeží směrem k majáku. Po cestě jsme se zastavili na písečné pláži, zahlédli jsme i skalnatou, na které byly zbudovány místa k opalování. Po necelých třech kilometrech jsme dorazili k dosud funkčnímu majáku, ve kterém je i výborná restaurace. Ochutnali jsme chobotnici, carpaccio z tuňáka nebo místní pokrm Gofio Escaldado, připravený z kukuřičné mouky a kuřecího masa.

Gofio Escaldado

Las Palmas

Sochy psů v Las Palmas

Předposlední den jsme se ještě jednou vydali do hlavního města, tentokrát prozkoumat historické centrum.

Casa de Colón

Dům Kryštofa Kolumba v Las Palmas

Nejprve jsme navštívili dům Kryštofa Kolumba, ten zde pobýval během jeho výprav do Ameriky. V domě si můžete prohlédnout muzeum, obrazovou galerii a v atriu dva živé papoušky Ara.

Catedral de Santa Ana

Museo Diocesano de Arte Sacro

Na jižní straně katedrály je vstup do Museo Diocesano de Arte Sacro. Jde o budovu bezprostředně přiléhající ke katedrále, kde si můžete prohlédnout obrazy nebo předměty s náboženskou tématikou. Nejvíce nás zaujaly miniaturní betlémy z různých materiálů. Z muzea je vstup do hlavní lodě katedrály, kde jsem především obdivovala hru světel z barevných vitráží. U hlavního průčelí do katedrály je vstup na věž. Je možné vyjet nahoru výtahem nebo vyběhnout schody a kochat se výhledem na náměstí Santa Ana i okolní město Las Palmas.

Catedral de Santa Ana

Plaza de Santa Ana

Plaza de Santa Ana

Rozlehlé dlážděné náměstí je lemováno palmami, kolem kterých poletovali barevní papoušci. Na jednom okraji ho střeží osm soch psů. Kanárské ostrovy totiž získaly svůj název z latinského slova pro psa, canis. Dle legendy ostrovy hlídali obrovští psi.

Monumento Natural del Barranco de Guayadeque

Monumento Natural del Barranco de Guyadeque

Jde o přírodní památku v okolí kaňonu Guayadeque, který je přezdívaný jako Gran Canyon Kanárských ostrovů. Na jeho konci se nachází malá vesnička Montana de las Tierras. Tato lokalita je významným archeologickým místem s domy vytesanými v měkké sopečné hornině. V některých se nachází obchody se suvenýry, v jiných kaple, hotel nebo restaurace. My jsme navštívili restauraci v rozsáhlé jeskyni Cueva de Bartolo.

Restaurce v jeskyni Cueva de Bartolo

Aguimes

Bar ve městě Aquimes

Po cestě do ubytování jsme se zastavili v městě Aguimes, jehož historické centrum je zapsáno v UNESCO. Prošli jsme se kolem hlavního náměstí Plaza de Nuestra Senora del Rosario a kostela San Sebastian a dále krásnými barevnými uličkami. Od konce února do poloviny března se zde koná tradiční karneval. Byli jsme tu den před jeho zahájením a náměstí i ulice již měli krásně barevně nazdobené.

Pohled z okýnka letadla na Kanárské ostrovy

V sobotu dopoledne jsme se z okýnka letadla rozloučili s tímto krásným ostrovem a doufáme, že se brzy na toto souostroví opět vrátíme.

Gran Canaria dovolená a zájezdy

Čtěte i předcházející články: