Kam to bude tentokrát? Na začátku letošního roku jsme si řekli, že kvůli aktuální situaci zkusíme odletět dříve, než jsme původně plánovali. Znamenalo to, že musíme vše zarezervovat a naplánovat za necelé tři týdny.
Obsah článku
Gran Canaria – jeden z Kanárských ostrovů
Zvolili jsme proto destinaci, kam jsme nepotřebovali zjišťovat mnoho informací. Pojištění po Evropské unii máme celoroční, takže zbývalo koupit letenky, zarezervovat ubytování a auto. Naší volbou se staly Kanárské ostrovy a vzhledem k tomu, že jsme během dvou dní objevili levné letenky na ostrov Gran Canaria, jsme s nákupem příliš neotáleli.
Kanárské ostrovy jsou souostrovím v Atlantském oceánu. Mají sopečný původ a patří mezi autonomní společenství Španělska. Oproti České republice jsme si museli ručičky na hodinkách posunout o hodinu zpět. Gran Canaria je třetím největším ostrovem v tomto souostroví. Jeho hlavním městem je město na severu ostrova Las Palmas de Gran Canaria.
Odlet
Naše letadlo odlétalo v šest hodin ráno z Vídně. Doufali jsme, že mladší dcera usne po cestě vlakem na letiště v nosítku a starší na letišti. Jak to tak bývá, dcery měly jiný plán. Trošku se prospaly ve vlaku, jakmile jsme přijeli na letiště, začaly si užívat prázdné haly a usnuly až v letadle. Na Mezinárodní letiště Aeropuerto de Gran Canaria jsme přiletěli v dopoledních hodinách. Vyzvedli jsme auto a po cestě na západní stranu ostrova, kde jsme měli zaplacené ubytování, jsme se zastavili na nákup. Vybrali jsme si supermarket Alcampo, který nabízí opravdu velký výběr zboží, především ryb, sýrů, pečiva, zákusků nebo vína.
Calima
Kanárské ostrovy v době našeho příletu sužovala již několikátým dnem Calima. Jedná se o prach a písek ve vzduchu, který se nad ostrovy dostal prouděním vzduchu ze Sahary. Vyskytuje se v různé intenzitě, při nejvyšší se doporučuje nevycházet. Místní obyvatelé při jejím výskytu nosí roušky, protože vdechování písku a prachu není zdravé.
Ubytování
Pronajali jsme si apartmán nedaleko města La Aldea de San Nicolás. Ihned po příjezdu jsme si zašli pěšky na kamenitou pláž vzdálenou od ubytování pouhých pět set metrů.
Ruta Playa de El Puerto
Druhý den po příletu jsme vyrazili na pěší trasu označenou jako Ruta Playa de El Puerto, která začínala ve vesnici Playa de San Nicolás, vzdálené od našeho apartmánu jeden kilometr. Po cestě jsme překročili dvacátou osmou rovnoběžku a prohlédli si archeologické vykopávky. Především se jednalo o hroby z období před objevením ostrova Kryštofem Kolumbem. Okruh měl zhruba 6 kilometrů s dvěma vyhlídkami na oceán a útesy. Těsně před koncem jsme sestoupali na písečnou pláž s černým pískem, přístupná je pouze pěšky nebo lodí.
Circular Venguera
Dvacet kilometrů od našeho apartmánu se nachází značený pětikilometrový okruh Circular Venguera. Auto jsme zaparkovali ve vesnici Casas de Veneguera a vydali jsme se směrem po okruhu vpravo, kde se po pár krocích nachází stará prádelna. Praly zde pradleny z vesnice v protékajícím potoku ještě v minulém století. Cestou jsme procházeli vyprahlou krajinou, míjeli jsme pár domků s políčky, na některých nadpozemsky voněly stromy s citrusy a k ochutnání nás lákaly všudypřítomné opuncie. Vystoupali jsme ke skalnímu monolitu, odkud byl nádherný výhled. Trasu jsme zakončili v centru vesnice u sněhobílého kostela Nuestra Seňora de Fatima.
Po cestě autem zpět do apartmánu jsme si ještě prohlédli Fuente de los Azulejos. Jedná se o barevnou skálu, střídají se zde odstíny od červené, zelené, fialové po černou nebo hnědou. Zbarvení vzniklo z důvodu reakce lávy s termální podzemní vodou.
Cactualdea
Kaktusová zahrada byla založena v roce 1995. Tato oblast na ostrově Gran Canaria byla speciálně vybrána kvůli skvělým podmínkám pro pěstování kaktusů. V zahradě kromě více než tisíce druhů kaktusů můžete obdivovat kachny, kohouty, kočky, pávy, oslíka Margaritu, krásný amfiteátr, malé muzeum o historii ostrova nebo navštívit bar s nabídkou koktejlů třeba z opuncie z místních kaktusů. Odpočinuli jsme si v baru v houpacích sítích, abychom načerpali sílu na procházku po úzkých cestičkách mezi kaktusy.
Restaurante La Gañanía
V mapách Google jsme ji našli pod označením Restaurante La Gañanía. Na vstupní bráně byl uveden název Grill Restaurant El Albercon. Jedná se o restauraci, kterou najdete po cestě z Cactualdea směrem k vesnici Playa de San Nicolás. Disponuje kaktusovou zahradou s kozami, pávem a prasaty, kde jsme se mohli procházet, než nám donesli objednávku. Výběr domácí šťávy z ovoce byl veliký, obsluha více než úžasná, pod stolem nás navštívili kočka, pes i slepice. Ochutnali jsme tapas, který byl nejen na talíři krásně naaranžovaný, ale také kulinářský chuťový zážitek.
Roque Nublo
Skalní útvar, který se vypíná nad okolní terén v centru ostrova, je vidět z daleka. Jeho název můžeme přeložit jako Oblačná skála, i nám se z ničeho nic začalo modré nebe zatahovat a v závěru se spustil déšť. Z parkoviště k němu vede jeden a půl kilometrů dlouhý, nenáročný chodníček. Po celou cestu můžete pozorovat dechberoucí scenérie, nejhezčí samozřejmě od samotného Roque Nublo.
El Montanon
Z parkoviště k Roque Nublo začíná více značených cest. Rozhodli jsme se proto ještě vystoupat k vrcholu El Montanon, který měří 1 762 metrů nad mořem. Odsud jsme měli Roque Nublo jako na dlani, počasí se totiž z ničeho nic umoudřilo a obdařilo nás modrou oblohou.
Cesta do této oblasti z východní strany ostrova byla více než dobrodružná. Čekalo nás nejen poměrně velké stoupání, ale také úzké silnice podél skalního masivu v kaňonu, kde nebylo vidět za zatáčku, často bez svodidel s velkou propastí po jedné straně. Zastavili jsme u repliky větrného mlýna, odkud byl nepřekonatelný výhled na kaňon s přehradou pod námi.
Po cestě jsme si všimli mnoha kvetoucích mandloní, když jsme je ochutnali, zjistili jsme, že chutnají hořce. Jedná se o mandloně divoké, při jejich konzumaci se uvolňuje jedovatá kyselina kyanovodíková.
Takto uběhlo našich prvních pět jedinečných dní na ostrově Gran Canaria, můžete se však těšit na další pokračování našich cest.