Gran Canaria – třetí část našeho výletu


V druhé půlce našeho pobytu na tomto malebném ostrově jsme objevovali hlavně jeho východní a severní stranu. Vypravili jsme se na písečné duny, nejvyšší horu ostrova nebo do botanické zahrady.

Gran Canaria – třetí část našeho výletu

Nápis ve městě Arucas

Dune Nature Reserve

Písečné duny na Gran Canaria

Dvanáctý den na ostrově Gran Canaria jsme vyrazili do turistického letoviska Maspalomas, kde se nachází přírodní rezervace s písečnými dunami. Jde o plochu cca 400 hektarů, která byla v roce 1994 vyhlášena národním parkem.

Písečné duny na Gran Canaria 2

Z Arinagy jsme jeli na jih po dálnici zhruba 30 kilometrů. Zaparkovali jsme v blízkosti hotelu Riu Palace na bezplatném parkovišti, kde se také nachází jedna z přístupových cest k dunám. Ty jsou vymezeny ze severu a západu městem, z jihu a východu plážemi. Prošli jsme k pláži Playa del Inglés a po cestě jsme se z dun klouzali, váleli sudy nebo jsme je zkoušeli vyběhnout. Celý den bylo pod mrakem, ale stejně mě překvapilo, že písek vůbec nepálil. Na pláži hodně foukalo, tak jsme se raději vydali zpět k dunám a strávili jsme zde celý zbytek dne.

Kráter Caldera Los Marteles

Kráter Caldera Los Marteles

Další den jsme vyjeli do vnitrozemí ke kráteru Caldera Los Marteles, na který je výhled přímo z parkoviště u silnice. Na tomto místě se setkává studený, mokrý vítr z východu s teplým fénem, který pokračuje na západ. To znamená, že tu více prší, a dále už jde suchý, teplý vítr, proto je na západní části ostrova krajina vyprahlejší.

Rozkvetlý strom na Gran Canaria

My jsme pokračovali autem ještě o tři kilometry dále, kde u rozcestníku označeného v aplikaci mapy.cz jako Los Cascalajes začíná pěší okruh. Procházeli jsme nenáročným terénem zhruba čtyři a půl kilometru. Cestu nám zpříjemňovala jarní rozkvetlá krajina a občasné výhledy do údolí na kráter.

Trasa od Los Cascalajes

Pico de las Nieves

Pico de las Nieves

Poté jsme ještě autem vyjeli na druhý nejvyšší vrchol hory ostrova Gran Canaria, která měří 1 949 metrů nad mořem. Hned vedle stojí Morro de la Agujereada, která se pne do výšky 1 956 metrů nad mořem a je nejvyšší horou tohoto ostrova.

Arucas

Kostel San Juan Bautista

Čtrnáctý den jsme strávili v historickém městečku na severu ostrova. Jednou z nejvýznamnějších památek je kostel San Juan Bautista, jehož stavba začala na počátku 20. století a trvala 68 let.

Destilerie Arehucas

Destilerie Arehucas

Město Arucas se v původně nazývalo Arehucas, tento domorodý název převzala destilerie v roce 1965 a změnila tak svůj název z La Fábrica de San Pedro.

Rum v destilerii Arehucas

Továrna funguje již od roku 1884, zpočátku produkovala cukr z cukrové třtiny, která se zde pěstovala od 15. století. Je možné absolvovat prohlídku se závěrečnou ochutnávkou rumů. V prvním sklípku bylo uskladněno 500 sudů s podpisy celebrit. Dále jsme prošli výrobou, stroje na cukrovou třtinu nebyly v činnosti, protože období sklizně začíná až v dubnu.

Na ochutnávku jsme si mohli vybrat každý čtyři různé rumy nebo likéry. Výběr byl opravdu velký od různě letitých hnědých rumů, bílého rumu, který není skladován v sudech, proto si uchovává čirou barvu, po banánový, mandlový, medový nebo karamelový likér.

Destilerie Arehucas 2

Hora Montana de Arucas

Výhled na město Arucas

Nad městem Arucas se pne dnes již nečinná sopka ve výšce 412 metrů nad mořem. Její kráter byl v padesátých letech zasypán, aby mohla vzniknout vyhlídka s restaurací. Výhled na celé město i pobřeží je odsud impozantní, avšak zázemí na vrcholu chátrá.

Nečinná sopka nad městem Arucas

Jardin Botanico Canario nebo Viera y Clavijo

Botanická zahrada Jardin Botanico

V sobotu jsme si udělali výlet opět na sever ostrova, protože právě o víkendu má tato botanická zahrada otevřeno až do 17 hodin, v týdnu pouze do 14 hodin. Parkování je přímo u vstupu a vše je zdarma. Byla založena roku 1952 jako ochrana a zachování endemické flóry Kanárských ostrovů. Jardín Botánico Viera y Clavijo je pojmevaná dle kanárského přírodovědce, historika a spisovatele z 18.století. S její rozlohou 27 hektarů je největší botanickou zahradou ve Španělsku. Z jedné strany bylo možné vystoupat do svahu a z výšky si prohlédnout celé údolí včetně botanické zahrady.

Botanická zahrada Jardin Botanico 2

Ostrov Gran Canaria je opravdu velmi rozmanitý a v dalším již posledním článku se můžete těšit na další unikátní výlety, které můžete podniknout pouze zde.

Gran Canaria dovolená a zájezdy

Další díly:

Napsat komentář