Gran Sasso Monti della Laga v Itálii je dechberoucí přírodní podívaná


Gran Sasso Monti della Laga je velmi krásný a tak trochu zapomenutý kus přírody ve střední Itálii. Vápencový horský masiv je součástí středních Apenin.

Možná proto je trochu zanedbávaný, většina turistických cílů Itálie leží totiž u moře.

Gran Sasso e Monti Della Laga national park

Národní park byl založen až v roce 1991 a rozkládá se na neuvěřitelných 2014 km². Nejvyšším vrcholem Gran Sassa i celých Apenin je Corno Grande 2914 m n. m.

Gran Sasso Monti della Laga v Itálii

Gran Sasso je úchvatný přírodní park, kde roste nespočet druhů rostlin s největší biologickou rozmanitostí. Naleznete zde vzácné druhy skalniček, endemické druhy jako třeba lomikámen, skalní jasmín apod. V nižších polohách naleznete také vzácné orchideje a kopce zdobí např. hořec nebo vzácný hlaváček letní. Na krásně zelených loukách se ještě dnes volně pasou stáda ovcí, krav, a dokonce i koní. Zvířecí dominantou je zde kamzík, kterého určitě zahlédnete i na těžko přístupných skalních stěnách. Další obyvatelé jako vlky, medvědy a kočky divoké už moc nepotkáte. Můžete zde ale spatřit orla skalního, sokola stěhovavého, jestřába a káně kteří vám budou dělat společnost jak při výšlapech, tak při procházkách po planinách.

V Gran Sassu se dá volně přenocovat, ale počasí je zde velmi proměnlivé. Ve vyšších polohách je i v létě více chladněji. Pokud se přece jen odvážíte přespat v horách, otevře se vám neskutečná podívaná na noční oblohu plnou jasných hvězd, a to za jednu noc opravdu stojí.

Pár tipů na výlet

Campo Imperatore

Nachází se zde stejnojmenný hotel, a to ve výšce 2138 m n. m.  U hotelu je velké parkoviště, kde v létě bez problémů zaparkujete. V zimě je zde lyžařské středisko a silnice neprůjezdná. Vede sem pouze lanovka ze střediska Fonte Cerreto. Pro zajímavost byl v tomto hotelu v roce 1943 vězněn Benito Mussolini až do jeho vysvobození. Kousek od hotelu je rozsáhlá astronomická observatoř. Na této překrásné krasové planině můžete naplánovat spousty výletů na nedaleké vrcholy.

Horské túry v okolí Campo Imperatore

Campo Imperatore - Itálie

K horské chatě Duca degli Abruzzi, výhled je zde neskutečný a zvládne ho snad každý. Od sud už můžete vyrazit na několik dalších tracků jen tak po okolí, nebo na další vrcholové výšlapy. Naplánovat si můžete i několikadenní tracky přes chatky, ve kterých se dá přenocovat, např.

 • Rifugio Garibaldi
 • Bivaco Bafile
 • Rifugio Carlo Franchetti.

Můžete vyrazit až k ledovci Calderone a na jeho vyhlídku Vista Ghiacciaio Calderone nebo k úpatí hory Como Grande 2914 m n. m. Okolí je doslova poseto vrcholy, které se dají dobývat a snad ke každému vede nějaká cesta např. Monte Portella 2385 m.n. m., Monte Agila 2494 m n. m., Pizzo Cefalone 2533 m n. m. odkud budete jen lačně zírat kolem sebe a nebudete vědět, jakým směrem namířit svůj fotoaparát. Další hřebenovky na sebe nenechají dlouho čekat a bude se vám tajit dech při nepopsatelných výhledech na krasovou planinu. Další a další vrcholy jako Cima Wojtyla 2425 m n. m. nebo Cima delle Mallecoste 2444 m n. m. a Pizzo di Camarda 2332 m n. m., jen čekají až je pokoříte.

Ledovec Calderone

Ledovec Calderone je druhým nejjižnějším ledovcem v Evropě. Nachází se pod majestátní horou Corno Grande. Můžete ho spatřit z vyhlídky, nebo využít jednu z turistických tras, které vedou kolem.

Další krásné výlety

Lago di Compotosto

Jedná se o uměle vytvořené jezero ve výšce 1313 m n. m. Jezero bylo vytvořeno na rozlehlých rašeliništích a zastavuje zde tisíce stěhovavých ptáků. Po obvodu jezera vede asi 50 km dlouhá okružní stezka. Je spíše rovinatá a vhodná pro kola i pěší turisty. Pokud nechcete šlapat celou trasu, můžete si ji zkrátit po mostě Ponte delle Stecche, který byl vybudován v užší části jezera. Jezero je obklopeno horami a láká na nenáročné a romantické výlety.

Velký apeninský traverz

Pro odvážné je zde velký apeninský traverz, který trvá zhruba 10-12 dní. Možností je několik a na tento dlouhý track je dobré pořídit průvodce a pořádnou mapu. Pamatujte, že počasí je v těchto končinách nevyzpytatelné a terén místy dost náročný. Takže ruku na srdce a trochu popřemýšlejte nejen o své kondici, ale také o své psychické vytrvalosti. Po cestě je sice cca 15 chatek, které poskytují nocleh, ale když budete bloudit mlhou, sotva na ně uvidíte.

Zříceniny

V oblasti se nachází několik romantických zřícenin, které můžete navštívit v rámci svých cest.

 • Castello Manfrino
 • Castello do Pagliara
 • Santa Maria de Monte
 • Rocca Classicio
 • Chiesa S.Maria di Borgo Collevenatorio
 • Masseria Vaccareccia

Vodopády

Ani vodopády zde nechybí a jsou příjemným zpestřením výletů.

 • Valle delle Cento Cascate
 • Cascata della Morricana
 • Cascate delRuzzo
 • Cascata della valle dell Inferno

Archeologické naleziště

 • Piana San Marco
 • Grotte preistoriche

Naleznete zde opravdu nespočet turistických cest od těch odlehčených přes ferraty až po klasické lezení. Je zde mnoho cyklostezek a můžete se zde kochat krajinou i z koňského sedla. Pokud cestujete do Itálie, byl by hřích toto okouzlující místo minout.

Nabídka ubytování v regionu Gran Sasso

Související:

| Rubriky Hory, Itálie