Győr Maďarsko – lázeňské město


Győr, neboli Ráb je živé město, které vás překvapí nejen skvělou maďarskou kuchyní, ale také svým osobitým kouzlem. Pokud stále nemáte plán na víkend, tak sbalte do auta manžela, dětičky, přítele, přítelkyni či kamarády a hurá do Gyoru! Zaručujeme vám, že si zde každý přijde na své a o zábavu bude na 100% postaráno.

Győr je šesté největší město Maďarska, nachází v jeho severozápadní části. Do hlavního města Budapešti se dostanete za pouhou hodinu a čtvrt jízdy autem. Co se týče dostupnosti z naší vlasti, tak Brno je od Győru vzdáleno 2 hodiny jízdy.

Győr Maďarsko 4

Termály Győr

Na území tohoto města vyvěrá léčivý pramen, který je napojen na komplex místních lázní Rába Quelle, které stojí za to navštívit. Zdejší maďarské termální lázně byly otevřeny v říjnu roku 2003 a nabízí služby na překvapivě vysoké úrovni. Skoro každý pátek si zde můžete užít nočního koupání, které probíhá od 21:00 až do půlnoci, avšak celodenní vstupenka pro večerní koupání neplatí. Původní teplota pramene je 67 stupňů, v bazénech je zredukovaný na 38 stupňů. Tak nezapomeňte na plavky, župan a žabky a hurá za relaxací.

Győr zajímavosti

V Győru najdeme spoustu historických památek, které skoro zázrakem přežily zkázu druhé světové války. Byla zde deportována značná část maďarských Židů a zřídili zde ghetto. Před koncem války v roce 1945 bylo město 3 dny bombardováno, historická část přežila a byla zahájena obnova města.

Győr Maďarsko

Dnes  zde můžeme obdivovat takové krásy, jako je třeba baziliku Nanebevzetí Panny Marie z počátku 19. století. Za návštěvu určitě stojí také kostel sv. Ignáce a jezuitský klášter na Széchenyiho náměstí. Na pěší zóně je umístěna památka „Veslař na člunu„. Je vzpomínkou na záplavy, které zde probíhaly v roce 1997. Centrum města je ryze barokní s měšťanskými domy ze 17. – 19. století. Za zmínku stojí také 59m vysoká věž tamní radnice. Pokud jste milovníci historie, tak si zde určitě přijdete na své.

Veslař na člunu - Győr Maďarsko

Aktivity

V zimních měsících můžete využít tamní ledové kluziště, na kterém se vyřádí celá rodina. Nejen děti určitě ocení návštěvu místní ZOO.  Pokud máte v oblibě stylové bary a diskotéky, tak i Vy si přijdete na své. Za návštěvu určitě stojí Lima pub, kde se pořádají např. bluesové koncerty a spousta dalších.

Pokud je Vaší vášní nakupování, tak navštivte Shopping mall Arkad, či místní trhy. Najdeme zde i nejstarší venkovské muzeum v Maďarsku: Museum Xantus Janos Gyor.

Pro milovníky extrémních a vodních sportů tu je společnost Redwater, která Vám zajistí půjčení vodních skůtrů, lyží, lodí, paddleboardů. V Győru se rozhodně nudit nebudete.

Győr Maďarsko 2

Jídlo

Maďarsko je státem paprik a klobás. Nejčastěji používaným kořením je paprika, kterou můžeme najít skoro ve všech pokrmech. Maďaři ji prostě milují.

Győr Maďarsko 3

Nejtypičtějším maďarským pokrmem je Gulyás. Jde o vydatnou polévku z hovězího masa, brambor a cibule, která je okořeněná jak jinak než sladkou, nebo pálivou paprikou.

Dalším velice lahodným pokrmem je tzv. Pörkölt, což je obdoba našeho guláše.

Lángos je placka z kynutého těsta smažená na oleji. Prodává se na ulicích v rychlém občerstvení v několika variantách, např. se zelím, ovčím sýrem,  česnekem, šunkou či koprem. Ve světě se stal tento pokrm velice populární, avšak pochází z Maďarska.

Szegedínský guláš, pokrm jehož hlavní ingrediencí je zelí a jak jinak než paprika a maso.

Skvělým pokrmem je také plněný zelný list koloszvary töltött káposzta, který je dalším maďarským národním jídlem. Uvnitř je nejčastěji mleté maso s rýží, vajíčka, cibule a dalšími přísadami.

V Győru je nesčetně skvělých hospůdek a restaurací. Za zmínku určitě stojí restaurace Matroz na ulici Dunakapu tér.

Restaurace Győr Maďarsko

Skvěle si pochutnáte i v restauraci Palffy Etterem, která se nachází na náměstí Szechenyi.

Restaurace Győr Maďarsko 2

Győr ubytování

Souvisejicí články:

Napsat komentář