Hallstatt Rakousko – ideální místo pro alpskou dovolenou


Hallstatt je malebné rakouské městečko nacházející se zhruba padesát kilometrů východně od Salzburgu.

Nejsnadnější cestou do Hallstattu je jízda autem z Prahy přes České Budějovice, do Linzu a pak pokračovat přes Salzburg alpskými silničkami přímo do Hallstattu.

Hallstatt Rakousko

Toto alpské centrum se nachází na břehu Hallstätter See (Halštatské jezero). Ubytování se dá velmi snadno zařídit v některém z hotelů, které se nacházejí buď přímo v Hallstattu, nebo v Obertraunu, což je zhruba stejně velké město ležící na protější straně jezera. Mezi oběma městy se dá pohodlně dopravit buď autobusem, anebo lodí, která několikrát denně spojuje oba břehy. V tomto rakouském městě se bez problémů s místními lidmi domluvíte anglicky, ale například některé restaurace nabízejí jídelní lístek i v češtině.

Hallstatt Rakousko - historické náměstí
Hallstatt Rakousko – historické náměstí

Hallstatt solný důl a solná jeskyně

Hallstatt (ne Hallstadt) je známý především díky místním solným dolům. Nálezy soli ve zdejších skalách byly jedním z hlavních důvodu, proč se z Hallstattu již v pravěku stalo významné obchodní centrum. Solné doly (Salzwelten Hallstatt) plnily významnou roli v kulturním rozvoji města i ve středověku, kdy zde byly v těsné blízkosti vybudovány hned dva kostely. V současné době je v areálu Hallstatských solných dolů vybudován turistický park s mnoha interaktivními exponáty. Do tohoto parku položeného asi o 300 výškových metrů výše než zbytek města se snadno během několika minut dostanete díky lanovce vedoucí téměř z centra Hallstattu. Z areálu solných dolů je díky několika vyhlídkovým plošinám skvělý výhled na celé okolí Hallstattského jezera a na vrcholy všech hor, které jezero obklopují. V dole je také možnost exkurze do přímo v důlních prostorách. Prohlídka dolů je přizpůsobena tomu, aby bavila i děti od čtyř let, proto prohlídková trasa dlouhá zhruba kilometr také vede přes několik dlouhých a prudkých skluzavek. Celá prohlídka je zakončena jízdou důlním vláčkem.

Hallstatt Rakousko - solné doly skluzavka
Skluzavka v solných dolech

Vyhlídka Krippenstein

Celé Hallstattské údolí je obklopeno vysokými horami. Mezi nejkrásnější, a současně také nejsnáze dosažitelné vyhlídky patří Krippenstein. Do areálu na vrcholu hory ležícího v nadmořské výšce více než 2100 metrů se snadno dostanete díky soustavě dvou lanovek vedoucí na vrchol. V přestupní stanici mezi těmito dvěma lanovkami můžete navštívit místní ledovou jeskyni nebo malé interaktivní muzeum popisující geologii a vznik místních hor. Na samotném vrcholu této hory je například poměrně známá vyhlídka „Pět prstů“, ze které je za dobré viditelnosti výhled i 100 kilometrů. Z tohoto vrcholu se pak dá pěšky pokračovat směrem k Dachsteinskému ledovci, a ti fyzicky zdatnější můžou dojít i až na samotný Dachstein. Hallstatská oblast mezi jinými turistickými destinacemi v Alpách vyniká především skvělým servisem a zároveň i příznivými cenami, proto se dovolená v těchto místech rozhodně vyplatí.

Hallstatt Rakousko - areál u přestupní stanice lanovky
Areál u přestupní stanice lanovky
Hallstatt Rakousko - vyhlídka 5 prstů na vrcholu Krippenstein
Vyhlídka 5 Prstů na vrcholu Krippenstein

Parkování

Zaparkovat na 90 minut zdarma nabídne parkoviště Short Term parking v centru města poblíž tunelu. Odtud máte solné doly nejblíže.

Kdo bude chtít vyrazit na vyhlídku Krippenstein, ten může auto nechat na parkovišti BSFZ Obertraun Parkplatz 2.

Hallstatt ubytování

Další výlety v Rakousku:

| Rubriky Rakousko