Havířov – město s chráněnou památkovou zónou


Nejmladší město v České republice, které původně vzniklo jako satelitní městečko Ostravy a nakonec bylo spojeno v město díky třem částím – Dolní Bludovice, Šumbark a Šenov.

Město Havířov

Nachází se ve Slezsku, asi 11 km od Ostravy na řece Lučině a je součástí ostravské aglomerace. Město dostalo název podle havířů (horníků), kteří ve městě bydleli. A pracovali v dole Dukla v Dolní Suché.

Jádro města je postaveno v socialistickém realismu (Sorela) a v roce 1992 bylo vyhlášeno centrum jako chráněná památková zóna.

V okolí Havířova je plno zámků, například v Prostředníh Bludovicích nebo v Dolní Suché. Několik kostelů, zvonic, křížů a památníků. Hodně známá je Kotulová dřevěnka v Podlesí. Která stojí za navštívení.

Za zmínku stojí Havířovské hornické slavnosti, které jsou svátkem pro celé město. Během slavností je pouť, několik koncertů a plno zábavy pro všechny.

Možná si říkáte, proč zrovna Havířov. Ale myslím si, že je to zajímavé město. Má jiné přednosti oproti Praze či Olomouci. A srovnání těchto měst je velmi zajímavé. Stačí vyjet do Podlesí a už jste v krásné přírodě a naskýtá se vám výhled na krásné kopce a to se vám v Praze jen tak nestane.

Další tipy kam si vyjet na výlet v okolí Havířova:

Určitě se zastavte u vodních nádrží Žermanice a Těrlicko. Navštivte Český Těšín a Ostravu, v neposlední řadě se podívejte do CHKO Beskydy.

Ubytování Havířov

Fotogalerie:

Související: