Havlova skála – vyhlídka na Berounku u Jimlína


Oblíbili jste si pokojná údolí, v nichž se vinou řeky? Rádi pozorujete, jak voda poklidně plyne nebo jak s hukotem překonává jez? Pak se určitě zaměřte na údolí Berounky. Tato řeka totiž stále teče původním přírodním korytem, zachovalou přírodou, lemována skalami, příkrými svahy, ale i loukami.

Nechybí ani romantické zříceniny hradů a starých mlýnů. A pohled z Havlovy skály nabízí tohle všechno dohromady. 

Vyhlídka Havlova skála je dobře ukrytá

Nachází v přírodním parku Horní Berounka, který lemuje okolí řeky od Plzně až po Zvíkovec. Nejlepším výchozím bodem je obec Horní Liblín, respektive místní komunikace vedoucí k obci. Při příjezdu od Břas (z jihovýchodu) po silnici č. 232 odbočíte doprava k Hornímu Liblínu a na travnatém pruhu podél vozovky můžete zaparkovat. K vyhlídce je to odtud asi 300 metrů.

Jelikož stojíte na náhorní planině, uvidíte kolem sebe jen pole a lesy. Ani se vám nebude chtít věřit, že se tady někde ukrývá ostroh s překrásným výhledem. Ale nebojte se. Přejděte silnici 232, po které jste přijeli, a nechte se vést cestičkou akátovým lesem. Najednou se ocitnete přímo na vrcholu Havlovy skály, která je jakoby vrostlá do zalesněného svahu v zákrutu Berounky.

Výhled je kouzelný

Usaďte se na některý z kamenů a kochejte se. Vlevo objevíte na stejném břehu zříceninu hradu Libštejn a pod ní budovu bývalého mlýna. Nechybí ani hučící jez. Vpravo spatříte další skalní útvary a o kousek dál oblíbený vodácký kemp Kobylka. Na protějším břehu se rozkládají široké louky a pole. Pokud na vyhlídku zavítáte ve vodácké sezoně, budou tmavou hladinu řeky zdobit barevné kánoe.

Projděte se i po okolí

Jestli si chcete prohlédnout Havlovu skálu v celé její kráse, sejděte po silnici dolů zhruba 400 metrů. Tam narazíte na malý plácek s místním rozcestníkem, odkud je mezi větvemi vidět celá skála. Ještě lepší pohled získáte z pěšiny mířící vpravo, ke kempu Kobylka. Levá cestička vede ke zřícenině Libštejn. Doporučujeme alespoň kousek se po ní vydat, protože stromy zde tvoří jakési loubí a i tady se potěšíte pohledem na okolní přírodu.

Fotogalerie

Tato vyhlídka je dost podobná Kalvárii v Českém Středohoří.