Helsinky a Stockholm

Projíždíme Helsinkami, na olympijském stadionu, který byl připraven pro olympiádu v roce 1940, vyběhal Emil Zátopek 3x a Dana 1x zlato v r. 1952, na věži 72 m vysoké (to hodil oštěpem nějaký Fin) za 9 FM vidíme klec proti sebevrahům, stadión se do záběru nevejde, v aule je fotka oštěpaře Jana Železného.

Helsinki – hlavní město Finska

Památník Jeana Sibelia (nejslavnější finský skladatel) z roku 1967 z více jak 600 nerezových trubek o celkové váze 24 tun připomíná krávu, skalní chrám Temppeliaukio z roku 1969 je zajímavý.

Finsko 22

Čtvrť Tapiola vznikla před 40 lety jako satelitní město (NE noclehárna), nic moc a navíc průvodkyně nám opět uniká do obchoďáku (prý chládku), hotel Helka je sice v centru, ale večerní avizovaná procházka není organizovaná, stejně musím krájet nové houby (převážně červivé) a přerovnat staré, trvá mi to do 22.30 hod., hotel je slabší a musíme poprvé vypsat nacionále, nevyplňuji důvod pobytu a den vstupu do Finska, sauna bezplatná jen 7 – 10 hod. ráno, jinak 50 FM, Film a Erotik Channel nutno objednat za 60 FM den předem, měkká matrace, máme pokoj č. 215.

Ubytování ve Finsku rezervujte na Booking.com

Po budíčku v 7.30 hod. chudší snídaně bez masa, ale dobrý rohlík dalamánek, k busu v 8.33 hod. jdeme poslední, jedeme kolem přírodovědného muzea s brouky na zdi, parlamentu, národního muzea k hale Finnlandia, obcházíme ji, je zavřená, zajíždíme do přístavu, procházíme kolem prezidentského paláce, radnice na senátním náměstí do Luteránského kostela má dvířka u lavic, vedle je největší pravoslavný kostel a tržnice.

Finsko 25

Fotím květáky pro zelináře Mirka a kupujeme trička 4 x 40 = 130 a pohledy, 11.45 – 13.30 jedeme lodí DORIS mezi ostrůvky.

TIP: Plánujete cestu do Finska?  Tady si vyberete ty nejlevnější zájezdy.

Po návratu přerovnávám v autobusu houby, vyhazuji červy a mokré houby s červy, žena píše na poště pohledy, v tržnici jíme teplou Kalakukku tj. koláč s rybičkami (prodavačka ji též radši teplou) a zapíjíme pivem 0.33 l za 17 + 10 FM, hledáme dárek pro Hanku B., v cestovce se „pakujeme“ prospekty a v cukrárně chci utratit 10.80 za nanuky, sypu drobné na zem. Přesun do Turku, kde nás čeká výletní loď Amorella – 11 podlaží, 2.420 osob, 1.984 lůžek, 170 x 28 x ?), sprcha, paluba s kýčovitě zapadajícím sluncem a vichrem, v krámě nenalézám rozumné dárky za 20 FIM, ve 23 hod. vracím čas na 22 hod. a sebe do kajuty 6810 za 21.30 FIM.

Stockholm – hlavní město Švédska

Druhá rodina nás budí v 5.15 hod., snídáme 5.45 – 6.35 hod. a přitom doplouváme do Stockholmu. Čerpám velbloudí zásoby na cestu, švédský stůl je stejný jako u Cindarelly, procházíme starým městem kolem královského paláce, německého kostela, kostela s ostatky králů, parlamentu (senátu ?) a hotelu Sheraton k radnici, odmítají nás vpustit, neb nejsme předem domluveni. Rozchod do 10 hod. řešíme procházkou po Vasagatanu k soše sociální demokracie (Stalin s dělníky + Anna proletářka !?), úzké uličky, malá tržnice a samé slevy, žena nešla na WC na lodi a čeká, až otevře McDonald za 5 ŠvK (Finsko = 0).

Vracíme se k radnici s pohledy za 1 ŠK, polovina výpravy šla po česku s jinými skupinami, nyní byly dvě dámy vráceny, platíme 2 x 30 a jsme legálně přiřazeni, Modrý sál je z červených cihel a pořádá se v něm recepce po udělení Nobelových cen, ty se udělují v koncertní síni, Zlatý salon je polepen 8.000.000 zlatých plíšků, jsou v něm nějaké chyby, protože stavitel měl dva roky místo plánovaných sedmi. Sál tří korunek – parlament se jmenovkami, 49 žen, na budově jsou astronomické symboly – slunce, měsíc + hvězda, sloupy ve dvou řadách jsou hranaté a oblé = muži + ženy.

Jdeme zpátky úzkými uličkami (na pohlednici stojí žena s rozpaženýma rukama) ke královskému hradu na střídání stráží, 10 min. humorného proslovu švédsky, nástup praporečníků + přivedení muflona, kapela, střídání, po 25 min. odcházíme k busu na plánovaný odjezd ve 12.30 hod. (!?), většina vydrží do konce a trousí se ještě 20 min. Přejezd na vyhlídkovou věž za 14 SK, z 28. patra je pěkný, leč zamřížovaný výhled, vyměňuji 10 x 1 za 1 x 10 SK, papírová není. Místo do skanzenu 2 x 40 = 80 SK zůstáváme v busu, který přejíždí k Vasa muzeu, vedle Vasa muzea stojí ruská ponorka z r. 1951, sférická víceúčelová hala Globen, opět přerovnávám houby v polici busu a vyhazuji již jen pár červivých.

finsko helsinki

Švédský král Karel Gustav je v roce 1996 nejchudší z osmi králů v Evropě, na oslavě 50. narozenin měl jako hlavní chod plněné křepelky, jinde je to předkrm, sám si řídí auto, má jeden fax na celý hrad – 680 sálů, manželka Sofia je starší a chytřejší než on, má VŠ, děti – korunní princezna Viktorie – 18, princ Carl Philips – 15 a princezna Madeleine – 13 let.

V 16 hod. zahajujeme zpáteční cestu, vedro je venku i v busu, klimatizace hučí, ale nic nechladí, sledujeme video o Norsku – úzké silnice, vodopády, ledovec, hlasování o večerním videu, vítězí Bolek Polívka – Dědictví, aneb … s bonmotem „výhoda manželství je, že si můžeš zasouložit, i když nechceš“, spánek nepřichází, v Trelleborgu jsme již v 1.15 hod.

Na loď přicházíme včas a zabíráme kino – sedačky,budím se v 6.15 hod., koukám z okénka na moře a jdeme utrácet zbylých 32 SK, vyhazujeme je za 3x 100 g čokoláda (v 16 hod. bude rozteklá), nasedáme na „AHOJ“ a spíme.

Finsko 26

Slunce vylezlo trochu později, ale opět „pálí“, klimatizace po stížnosti začala trochu foukat, ale nejlepší je průvan při otevřených dveřích. Na videu sledujeme Grónsko a Island, potom „Jak vytrhnout velrybě stoličku“, což prohrálo včera a „Byl jednou jeden král“. Při zastávce ve Freienhufen fotím psí koutek – Hundebar vedle SB restaurantu. Celkem jsme ujeli 3.890 km autobusem a 1.000 km trajekty, jednou musíme projet Norsko a Laponsko až po nejsevernější bod – Nordcap.

Odkazy:

Švédsko – mapa Švédska
Wikipedie – vlajka, měna, hlavní město, rozloha a počet obyvatel, památky, zajímavosti
Švédsko český slovník
Letenky do Švédska
Autem do Švédska

1. díl cestopisu – Jedeme do Finska
2. díl cestopisu – Okruh Finskem
3. díl cestopisu – Helsinki a Stockholm