Historický Úštěk – městečko oblíbené filmaři z celého světa


Úštěk, malebné město v Ústeckém kraji České republiky, je jako vystřižené z pohádky. S jeho zachovalým historickým jádrem, úzkými uličkami a barevnými domky si rychle získává srdce každého, kdo sem zavítá. Toto město, často přehlížené ve prospěch známějších turistických destinací, nabízí bohatou historii.

Úštěk náměstí

Centrum Úštěku je od roku 1977 prohlášeno městskou památkovou rezervací, což odráží jeho historický a architektonický význam. Jednou z hlavních atrakcí je kostel svatého Petra a Pavla, dominantní stavba města, která vyniká svou gotickou architekturou. Náměstí obklopené renesančními a barokními domy vytváří idylickou atmosféru, která přenáší návštěvníky zpět v čase.

Kostel sv.Petra a Pavla Úštěk
Kostel sv.Petra a Pavla Úštěk

Často se zde pořádá každoročně masopust i jarmark, kdy se celé náměstí zaplní a můžete si zde koupit mnohé dobroty či historické předměty.

Úštěk náměstí
Úštěk náměstí

Ubytování Úštěk

Pokud máte stejně jako já oblíbený server Booking, kde „kliknete“ klidně hodinu před příjezdem do ubytování, pak zde jsou v nabídce pouze 2 možnosti. Horní Strakův mlýn, který má vynikající hodnocení a pak také Hotel Racek, ale i ten má 8/10, což je nadprůměr. Město Úštěk kemp má také, kdo by se chtěl ubytoval levně a být přímo u jezera. Ale i výše zmíněná „ubytka“ jsou také téměř u Chmelaře, což je zdejší jezero a do centra to máte cca 0,5km, takže v dobré vzdálenosti.

Restaurace Úštěk

 • Pizzerie Diablo
 • Pizzerie Čertovna
 • Pivnice pod Podloubím
 • Cukrárna U Bílé Paní
 • Hradní kavárna
 • Hospůdka Nápojka
 • Vietnamské Bistro Chuť Viet

Filmový Úštěk + památky

Web města má pěkně zpracovanou sekci nejen o památkách, které zde musíte vidět, ale i o filmových místech. Mapu jsem si stáhnul ze stránek, dodělal vlastní poznámky a město jsem s manželkou prošel a natočil vám toto video.

Popis zde v článku se určitě také hodí, tak vám popíšu, kudy vedla trasa a co jsme viděli.

Začali jsme na náměstí v Úštěku, kde se v poslední době točil zahraniční film Králíček Jojo. Dále jsme šli kolem kostela sv. Petra a Pavla, který je známý hlavně z filmu Rebelové. Za kostelem je Kudlychův pomník, to byl poslanec, který se významně zasloužil o zrušení nevolnictví.

Každé filmové místo je ve městě označeno těmito tabulkami na zemi, takže stačí sledovat chodník a hned vám bude jasné, z jakého filmu či seriálu to místo znáte.

Filmova stezka - Kolja
Filmova stezka – Kolja

Natáčelo se tu mnoho filmů, například Kolja, Krakonošovo tajemství a také seriály Zdivočelá země, Zámek v Čechách nebo První republika.

Za kostelem vpravo uvidíte rodný dům filantropa Aloise Klára, je po něm pojmenovaná i čtvrť v Praze – Klárov. Kousek od tohoto domu je hradní kavárna. A hned vedle nejužší ulička v Úštěku, tu můžete znát z filmu Páni kluci.

Kolem historického sklepení projdete k samotnému Muzeu čertů, taky stojí za návštěvu. Během prohlídky můžete vidět sklepení z roku 1350. Nad muzeem najdete Pikartskou věž.

Historický Úštěk
Historický Úštěk z Pikartské věže

Naproti muzeu je Vodní svět, což je malá expozice ryb a vodních živočichů. Taky jsme tam před lety byli s dětmi. Úštěcký hrad je zajímavostí, protože byl postaven až potom, co město bylo vybudováno. Dokončen byl v roce 1402. Štítové domy ve městě vám připomenou, jak vypadalo klasické středověké město. Opravdu nádhera. Naše cesta vedla dál kolem synagogy, bývalého centra židovské čtvrti, kde se dnes pořádají výstavy a koncerty.

Určitě zajímavostí, taky jsou tady ve městě ptačí domky, o kterých jsem psal. Jděte po cestě dál a poté odbočte vlevo na „lesní“ cestičku, a kromě zajímavosti, což je párek pštrosů, uvidíte Úštěk z druhé strany, tak, jak se to každému nepoštěstí, kdo jen navštíví náměstí a přilehlé ulice. Za mě rozhodně zajímavý pohled na město i takto, z druhé strany. Po schodech pak dojdete zpět do centra, kde pravděpodobně budete parkovat. Vždy jsme sem jezdili o víkendu a parkování bylo zdarma.

Místa, která ještě musíte vidět

 • Hasičská zbrojnice + Tkalcovna Anima
 • Kaple Nejsvětější Trojice
 • Muzeum pohlednic
 • Rabínský dům
 • Socha sv. Jana Nepomuckého

Můžete také vyrazit ke zdejšímu jezeru Chmelař, i když nebude sezona, vyžití zde najdou hlavně děti, je zde takové menší hřiště a pláž plná písku.

Jezero Chmelař Úštěk
Jezero Chmelař Úštěk

Proč jet do Úštěka

Ať už jste vášnivými milovníky historie, přírody nebo jen hledáte místo, kde na chvíli uniknout od ruchu velkoměsta, Úštěk nabízí jedinečnou kombinaci všeho. Jeho kouzelné uličky, půvabné náměstí a bohatá historie spolu s nádhernou přírodní krajinou dělají z Úštěku ideální destinaci pro všechny, kteří chtějí prozkoumat méně známé, ale o to magičtější části České republiky.

Ulička v Úštěku
Ulička v Úštěku

Tipy na výlety v okolí Úštěka

Napsat komentář