Hohe Wand v Rakousku je ideální jednodenní výlet do přírody

Hohe Wand je stolová hora v Dolním Rakousku vzdálená asi 50 km od Vídně. Pokud zvažujete jednodenní výlet do přírody, jste vášnivý lezec, vyznavač paraglidingu nebo milujete ferraty, nenechte si tuto pozoruhodnost ujít.


Jen zde najdete krásnou netknutou přírodu, futuristickou rozhlednu Sky Walk, 9 horských chat s typickou rakouskou pohostinností, prolezete si po žebříku přírodní studnu o hloubce 15 metrů, a cestu vám bez jakéhokoliv studu zatarasí kamzíci nebo kozorozi.

Netknutá příroda pro rodinné vyžití

Stolová hora Hohe Wand se nachází kousek od sjezdu z dálnice A2 vedoucí z Vídně do Klagenfurtu. 40 km za Vídní sjedete výjezdem na Wiener Neustadt West, a zanedlouho se ocitnete v překrásném národním parku, který se rozkládá na zalesněném náhorní plošině. Z Brna se tam dostanete za krásné 2 hodiny a 15 minut.

Hohe Wand Rakousko

Ač součástí Gutensteinských Alp, není Hohe Wand vysoký, jeho nejvyšší vrchol Plackles měří 1132m. To, co mu chybí na výškové metry, dohání krásou a unikátností místní přírody. Území o rozloze 24,5 km2 bylo vyhlášeno národním přírodním parkem, přesto je velmi vstřícné a přátelské vůči všem návštěvníkům. Vyžití zde najde snad každý.

Výhodou pro rodiny s dětmi, nebo starší turisty je, že se na vrchol stolové hory dá vyjet autem, vjezd je placen cca 4-5-EUR za celodenní stání, což není nijak závratná suma, a ušetří vám cca 2 hodiny výstupu.

Ráj pro turisty i atrakce pro děti

Vrchol hory je protkán mnoha turistickými trasami, různé obtížnosti, jež vesměs tvoří uzavřené okruhy o délce 1,5 – 10 km (lze je prodloužit jejich vzájemnou kombinací). Je tedy ideálním místem pro pěší turistiku. Mnohé z nich jsou bez problémů sjízdné i s kočárkem, jiné už vyžadují zručnost při zlézání žebříků a kramlí a dobré boty. Dostupné jsou i ferraty různé obtížnosti a lezecké cesty.

Hohe Wand Dolní Rakousko

Na západní straně se u chaty Wiener Neustädter Haus nachází krásná kovová rozhledna. U této chaty je také malý ZOO park, velké hřiště se skluzavkami a prolézačkami, atraktivní pro rodiny s dětmi. Ale rozmanitých naučných stezek i menších obor se zvířaty, v nichž můžete jeleny, srnce i sviště kmit z ruky, najdete na Hohe Wandu povícero. Kromě zvěře v oborách národní park obývají i volně žijící kozorozi a kamzíci, kteří se s oblibou pohybují po turistických cestách. O setkání s těmito nádhernými zvířaty opravdu není nouze. Obvykle stádo zatarasí cestu, a musíte počkat, dokud se samo neuvolní cestu a nenechá vás projít. Zvířata sice nejsou agresivní, ale masivní rohy kozorohů budí respekt.

Na vrcholu také rozhodně stojí za návštěvu dvě skalní soutěsky Kleine Klause a větší Grosse Klause. Jedinečné přírodní atrakce s krásnými výhledy na alpské vrcholky i rozmanitá údolí kolem hory.

Adrenalinová JV stěna

Směrem na JV se Hohe Wand prudce svažuje vápencovými stěnami o výšce až 250m přímo do údolí. Tato část je oblíbeným rájem lezců i turistů, skýtá mnohé ferraty a také vyhlídkové trasy pro pěší, v čele s 5m dlouhou visutou plošinou, s příznačným názvem Sky Walk. Dalším lákadlem je chodník Felsenpfad – 150m dlouhá kovová konstrukce s rošty zavěšená do skalního masivu. Jak vyhlídková plošina, tak i vyhlídkový chodník skýtají nádherná panoramata. Vzhledem k tomu, že je skrze rošty, po kterých se chodí, vidět dolů, doporučila bych jej jen otrlejším turistům. Jestli se bojíte výšek, tak si tuto atrakci nejspíše neužijete. Na této straně hory se nabízí další lákadlo – můžete pozorovat jak paragliding, tak horolezce na cestách pod vámi.

Když se budete cítit unaveni můžete přímo na náhorní plošině navštívit některou z četných chat a načerpat síly u točeného piva nebo guláše. Pokud by vás Hohe Wand uchvátil natolik, že se rozhodnete si výlet prodloužit na více dní, dá se v těchto chatách i přespat. Případně jsou k dispozici menší hotely a penziony v okolních vesnicích. Pokud vyhledáváte skutečnou romantiku, doporučuji pro přespání svérázné tábořiště Blitz Camp přímo pod JV stěnou. Za velmi příjemné peníze se zde můžete ubytovat v čistém samoobslužném kempu s příjemným hygienickým zázemím a sprchou umístěnou v tee-pee. Z kempu je nádherný výhled na západ slunce za horou i fantastický pohled na vápencové stěny zbarvené vycházejícím sluncem do mnoha odstínů rudé a růžové.

Hohe Wand ubytování

Související: