Holmenkollen – středisko zimních sportů v Norsku


Na Holmenkollenu stojí socha krále Olava V. na lyžích a trolík z března 2002, byly zde Zimní olympijské hry 1952 a 1994, dále řada mistrovství světa v klasickém lyžování a biatlonu.

Holmenkollen Oslo

holmenkollen

Za silného deště sjíždíme do Osla, ve Frognerově parku nefotím sochu malého vzteklíka ani Vigelandův erotický strom života, výměna stráží před královským palácem proběhla před třemi hod. Pěší zónou Karl Jokansgate pospícháme na nádraží, šetříme 10 NK za wc, ale v restauraci je „nebezpečný“ pomocník, trolíky po 99 NK kupuji až v Informacích, kde se kdysi sešel V.I.Lenin s komunisty Evropy, Čeští komunisté přijeli pozdě, Lenin k nim šel, báli se výtek. Co jim řekl ? „Vezete švestkové knedlíky ?“ Trolíka – muže neměli, tašku dostávám na vyžádání, potřebuji ji na věci na loď, v 18.45 hod. najíždíme na trajekt Stena Line – Stena Saga, bydlíme ve čtyřlůžkové kajutě ve druhém – nejnižším patře, nejvyšší je 10. Odplouváme místo v 19.30 hod. ve 20.30, piju 2x gambrinus, výhledem z lodi a prohlídkou se nevzrušuji a po sprše ve 21.30 hod. jdu spát, zbylí tři Hákoni zaplatili 230 NK a jídelna je 90 min. jejich, pokračují u piva na disku bez tance a ještě ráno jsou přejedení.

Olav V - Norsko Holmenkollen

Vstávám jako poslední v 6.30 hod., tj. hodinu před přistáním, v Shopu utrácím zbylých 21 NK za 250 g norskou čokoládu, fotíme náš bus vyjíždějící z podpalubí do dánského přístavu Frederikshaven. Město Arhus bylo jedním ze tří hlavních dánských měst, v klášteře 4x porodila dcera Fridricha Falckého, v přístavu stojí královská jachta, ale čas na focení nedostáváme – samozřejmě ! Skanzen Den Gamble By nabízí hafo řemesel vč. reálných zvuků, v měšťanském době hraje spinet, vaří čaj, pošťák razítkuje, jinde jsou figuríny, lékárníkova zahrada, běží 100 let staré grotesky. Piju své 23. pivo, domů se vracíme při filmu „Dědictví aneb kurvahoši gutntag“. V 03.30 hod. ukazujeme pas na Cínovci, v Teplicích u pumpy OMV čtu v MF novou vládu, při sjezdu do Velemína vidíme Slunce vycházející u Sedla = malý Nordkapp.

Nordcapp ubytování (booking)

Další díly cestopisu

  1. díl – Cesta na Nordkapp – poznávací zájezd busem
  2. díl – Nordkapp – nejsevernější místo Evropy
  3. díl – Norské fjordy a města Tromso a Narvik
  4. díl – Velrybí safari v Norsku
  5. díl – Trolové v Norsku
  6. díl – Jostedalsbreen – největší norský ledovec
  7. díl – Holmenkollen – středisko zimních sportů

Napsat komentář