Hornopožárské lesy, krásná vycházka kousek od Prahy

Chcete se procházet ve stínu klidného, a tak trochu tajuplného lesa, a ještě ke všemu kousek od Prahy. Neváhejte vyrazit do nitra přírodních krás hornopožárského lesa, který se rozkládá v dolním Posázaví.


Tato oblast je protkána hustými lesy, dech beroucími výhledy a krásnou přírodní podívanou.

Hornopožárský les

Výletních možností je zde nespočet a každý si může naplánovat výlet dle svých možností a sil. Oblast je trochu náročnější na terén, ale stojí za to. My parkujeme v Prosečnici kousek od vlakového nádraží. Celá trasa má zhruba 11 km. Vydáváme se po červené značce a čeká nás dost zásadní stoupání. Po levé straně míjíme obrovský lom a pokračujeme dále vzhůru. V lese po levé straně je schovaných několik skalních masivů. Tyto majestátní skály stojí za odbočku, nejen že tady přebývali staří trampové, ale je zde i několik hůře dostupných lezeckých cest. Po krátké odbočce do těchto skalisek se vrátíme na červenou a postupujeme dále až na rozcestí Horní Požáry. Nejhorší stoupání máme za sebou.

Dojdeme k asfaltové cyklo cestě a pokračujeme dále po modré. Kousek nad rozcestníkem je bohužel veřejnosti nepřístupný ale romantický lovecký zámeček Ferdinanda d’Este, nakoukneme a pokračujeme po modré k dalšímu rozcestníku. Vyrážíme stále po modré k vyhlídce Panská skála. Vyhlídka je sice označená ale musíme k ní trochu sejít, je zde i odpočívadlo pro malou svačinku.

TIP: Vánoční Praha je romantické místo na procházku

Pokocháme se vyhlídkou a vrátíme se na rozcestník. Tentokrát budeme pokračovat po červené značce až narazíme na rozcestník Horácká cesta, kde měníme značku z červené na žlutou a jdeme dolu z kopce opět na rozcestník horní požáry. A to nejlepší na konec. Pokud se budete chtít pokochat krásným až dech beroucím výhledem do krajiny Posázaví, budete muset trochu hledat. Vydáte se po žluté značce směr Prosečnice, minete odbočku na červenou značku odkud jste na začátku přišli a jdete rovně po cestě. Neodbočujte doprava na žlutou značku a pokračujte stále rovně. Po cca 300 metrech se vydejte lesem doleva, je tam vyšlapaná lesní cesta a po několika minutách narazíte na vrcholek skalního masivu, kolem kterého jste šli na začátku. Zde můžete chvilku rozjímat a kochat se velmi krásným výhledem. Až budete nabaženi vrátíte se na žluto značku a pokračujte dolů do pohádkového lesa. Zde budete stále klesat, půjdete kolem staré vodárny až dorazíte na další přírodní památku Vlčí rokle.

Jedná se o velmi krásnou podívanou, kterou umocní obrovské žulové balvany. Hlídat vás budou majestátní buky a budete si připadat opravdu jako v pohádce. Projdete Vlčí roklí kolem potoka přes odpočívadlo a šup zpět do Prosečnice.

Ubytování v okolí Prosečnice

Fotogalerie

Napsat komentář