Horská sedla v Dolomitech kam lze vyjet autem


Dolomity nacházející se na severu Itálie, jsou vyhlášené nejen svými sjezdovkami, ale také překrásnými výhledy. Z hlubokých údolí se zvedají skalnaté kopce s travnatými pastvinami. Nad nimi ční často fotografovaná skaliska, která vám budou známá.

Velkou výhodou Dolomit je jejich snadná dostupnost. Na mnoha místech je možné vyjet do výše kolem 2000 m n. m., odkud lze dále vyrážet na túry. Časté jsou zde i horské chaty, kde naleznete vždy něco dobrého k snědku i možnost přespání. Kam tedy vyrazit za těmi nejlepšími výhledy? V tomto článku se věnuji našim cestám po Dolomitech, které nás zavedly až k vrcholkům hor. Z Prahy se sem dostanete po dálnici přes Regensburg, Mnichov a Insbruck asi za osm hodin.

Passo di Falzarego

První sedlo se nachází ve výšce 2105 m nad mořem a můžete sem přijet hned ze třech směrů (LaVilla, Cortina d´Ampezzo, Caprile). My jsme zvolili cestu od údolí La Valle, uhněte vlevo v obci La Villa, dále vás čeká postupné stoupání s mnoha zatáčkami. Silnice je poměrně široká, vyhnete se bez problému i s protijedoucím autobusem.

Přímo v centru sedla Falzarego se nachází velké parkoviště a horská chata s prodejnou suvenýrů. Odtud můžete vyrazit hned na několik výletů. Jednou možností, je vyjet lanovkou pod vrchol Lagazuoil Picolo. Zdatnější mohou sejít po stezce zpět dolů k parkovišti, případně sjet lanovkou opět dolů.

Dolomity co vidět

My jsme zvolili kratší výlet k jezeru Lago di Limedes. Cesta k jezeru vede po vyšlapané cestičce asi 1,5 km dlouhé přímo od parkoviště. V jezeře se v pozdním světle krásně zrcadlí blízký vrchol hory Croda Negra (2518 m n. m.).

Sedlo, v němž se kříží dvě významné silnice dosahuje výšky 2105 m n. m.. Velkým lákadlem je výjezd lanovkou či výstup na Piccolo Lagazuoi, jenž ční nad sedlem.

Z něj se Vám nabízí pohled na panorama skal Averau a Cingue Tori. Za dobré dohlednosti spatříte i vzdálenější masivy Sorapis, Tofane, Monte Pelmo či již zmíněný ledovec Marmolada.

Nedaleko Passa Falzarego se nachází další sedlo jménem Lavadero s pěkným jezerem nedaleko silnice. Mezi těmito sedly se nachází pozůstatky staré vojenské pevnosti, v níž je zpřístupněná expozice.

Výhled z Passa di Falzarego

Passo di Giau

Další den jsme podnikli výjezd do sedla Giau ( 2236m n. m.), patří k oblíbeným cílům mezi cyklisty i motorkáři. Nejlepší trasa vede od Cortiny d´ Ampezzo, silnice je asi 17 km dlouhá, s více zatáčkami než je možné spočítat. Odměna za tuto točivou cestu, je jedno z nejfotogeničtějších sedel v Dolomitech. Oproti stolové hoře Sassolunze má passo Giau špičatější dominantu. Nad sedlem se do výše 2595 m n. m. vypíná hora Ra Gusela. Giau je nejvýše položeným sedlem Dolomit. Silnice zde vede až do výše 2236 m n. m. V okolí sedla se rozkládají krásné horské pastviny, kdy rozkvétají mnoha květinami. V tomto sedle se můžete těšit  na krásné světlo nejen při východu, ale i při západu slunce.

V sedle se nachází horská chata a okolní louky vybízí k vycházkám mezi rozkvetlými loukami a volně se pasoucími kravami a koňmi.

Cestou musíte zdolat velké množství ostrých zatáček, jež jsou oblíbené zejména mezi motorkáři. Pěkný výlet z tohoto sedla vede k jezeru Federa. Cestou můžete spatřit další působivou dominantu Forcella Giau. Vyrazit lze i na druhou stranu směrem k dalšími známému sedlu Falzarego.

Passo di Giau

Tre Cime di Lavadero

Nejznámější zdejší skalní uskupení známé také jako Tři zuby. I do těchto míst jsme zvládli vyjet autem. Výjezd do tohoto sedla je zpoplatněn dle vozidla (35€ pro osobní auto v roce 2021). Můžete využít také kyvadlové autobusy, které pravidelně jezdí až k chatě Rifugio Auronzo. Autobusy mají stanoviště nedaleko mýtnice, kde se nalézá rozsáhlé parkoviště.

Z parkoviště pod chatou Rifugio Auronzo se nabízí hned několik možností k horským túrám. Nejdelším a nejnáročnějším je trek kolem třech zubů, avšak vyžaduje lepší fyzickou připravenost a vybavení. Trasa je dlouhá přes deset kilometrů a dá se ujít asi za čtyři hodiny. Avšak vzhledem k velké nadmořské výšce je poměrně náročná. V okolí se nachází několik horských chat. Další možností je kratší trasa k chatě Rifugio Lavadero a zpět. Cestou minete krásný kostelík Auronzo di Cadore.

Tre Cime di Lavadero

V oblasti se nachází mnoho dalších krásných míst, která stojí za návštěvu. Nejvíce se nám líbilo v oblasti Corvara, u jezera Braies a autem i lanovkou dostupném Cinque Torri. Ubytování jsme zvolili v jednom z vedlejších údolí La Valle, kde jsme zažili opravdovou alpskou atmosféru.

Passo Sella

Výhled z tohoto sedla se rozkládá do tří světových stran. Nejvyšší bod sedla se nachází ve výšce 2244 m n. m.. Nejvýznamnějším bodem panoramatu je hora Sassolunga. Fotogenická stolová hora vyčnívá do krajiny v blízkosti sedla. Nezapomenutelný pohled nastává při svítání, kdy slunce osvítí její vrcholek a zbarví vápencovou horu do červena.

Vpravo od Sassolungy se nachází klikatící se cesta do nedalekého sedla Gardena. Naopak na druhou stranu se nachází krásný výhled do údolí a více na východ se nachází zdejší ledovec Marmolada. Passo Sella je nejen rájem cyklistů, ale je také vyhlášené svými sjezdovkami.

Hora Sassolngu Passo Sell Dolomity Itálie

Pokračovat pak můžete k Averau nebo až ke skalnímu uskupení Cinque Tori. K němu lze vyjet i lanovkou, jejíž spodní stanice se nachází níže v údolí směrem k městu Cortina d´Ampenzo.

Dolomity nabízí nejen tyto tři nezapomenutelná panoramata, ale i mnoho dalších, které se vám nesmazatelně vryjí do paměti. Při své vlastní návštěvě Dolomit jistě objevíte své vlastní favority.

Ubytování v Dolomitech