Hotel Al Nabila Grand Makadi – recenze hotelu v Egyptě

V hotelu Al Nabila Grand Makadi jsme strávili dovolenou v září před pár lety. Jednalo se o krásných a slunečných 11 dní i přes to, že měl hotel některé své mušky.


Let / transfer

Naše dovolená započala odletem z pražského Letiště Václava Havla, pět minut po půnoci, let trval zhruba 4 hodiny s tím, že bylo menší zdržení kvůli silnému letovému provozu nad Řeckem.

Letadlo na letišti v Praze

Po příletu do Hurgady nás čekal Egypťan s cedulkou naší cestovní kanceláře, kterému jsme zaplatili za vízum, které je levnější na místě než přes cestovní kancelář – platil jsem cca 15 $. Zhruba před pátou hodinou ranní jsme již byli rozdělení do autobusů podle hotelů a připraveni na transfer. Po prvotním ujištění od naší delegátky, že transfer bude trvat půl hodiny, se celá věc protáhla na hodinu a půl – hotel Al Nabila Grand Makadi byl jeden z posledních směrem od Hurgády.

Cesta do hotelu v Egyptě

Příjezd na hotel Al Nabila Grand Bay Makadi

Po docela náročnější cestě jsme se všichni těšili na příjezd do hotelu a na samotné ubytování, ale čekalo nás menší rozčarování. Z důvodu brzkého příjezdu – cca po půl sedmé ráno, nebyly ještě pokoje připraveny, takže jsme byli nuceni čekat na přidělení pokoje.

Al Nabila Grand Makadi hotel Egypt

Největší rozčarovaní ale přišlo z informace, že all inclusive pásky dostaneme až na oběd – následovalo několikahodinové čekání bez snídaně. Přestože čekání se může zdát dlouhé, odměnou za něj byla liduprázdná pláž s nádhernou zátokou, na které jsme si zabrali již brzy ráno slunečník.

Al Nabila Grand Makadi pláž

Někteří čeští turisté se snažili uplatit pomocí bakšiše recepční, ti samozřejmě peníze přijali, ale turisté pásek nedostali. Stejně tak ubytování – mnoho lidí z naší skupiny chtělo pokoj v hlavní budově s výhledem na moře a i přes bakšiš v řádek desítek dolarů dostali bungalov, který byl vzdálen od hlavní budovy několik stovek metrů. My nezaplatili nic. Klíče od pokoje jsme dostali ve dvě hodiny odpoledne od recepčního se slovy:“To je můj dárek pro Vás, teď čekám dárek já.“

Pokoje

Z našeho pokoje se vyklubal bungalov – na místo od recepce nás dovezl minibusík, i když jsme byli od hlavní budovy sotva 100 metrů. Po otevření dveří nás mile překvapila velikost pokoje, cca přes 30 metrů čtverečních s velkou, i když velmi zanedbanou koupelnou, ve které byl sprchový kout, vana a záchod.

V mnoha recenzích se můžete dočíst, ze koupelna je kámen úrazu, bylo tomu tak i u nás. Nejsme žádné fajnovky, ale vana byla celá špinavá od nějakého tmele, odpad ve sprchovém koutě neodtékal i po pozdějším několikátém čištění, takže očista probíhala v docela nouzových podmínkách. Nicméně, tyto nehezké dojmy nám v rovnal nádherný výhled na moře přímo z postele.

Al Nabila Grand Makadi hotel Egypt 7

Součástí bungalovu byla i menší zahrádka/terasa, na kterou se dalo posadit, ale byla vždy tak vyhřátá, že pobyt na ní byl velmi úmorný. Klimatizace na pokoji fungovala bez problémů, stejně tak jsme uvítali možnost použít trezor na pokoji.

TIP: Recenze hotelů v Egyptě od českých turistů

Jak jsem již napsal, před bungalovem byla menší zahrádka, což znamenalo docela časté návštěvy různého hmyzu a plazů, zejména ještěrek, které jsou pro Egypt typické. Postele byly velké a pohodlné,  v TV byly zejména německé a ruské programy asi z důvodu hlavní klientely hotelu. Pokud člověka již omrzelo sluníčko, mohl si zatáhnout závěsy, které způsobily v pokoji totální tmu. Náš bungalov byl spojen ještě s jedním, takže vznikl takový „dvojbungalov“ oddělený dveřmi, což může být výhoda pro větší rodinku, která se může nerušeně navštěvovat.

Úklid měl probíhat nejspíše denně, první dva dny nás každé ráno navštívil uklízeč, třetí den mě poprosil o rozměnění 20-ti dolarů a už se neukázal – spíše úsměvná historka :-).

Al Nabila Grand Makadi hotel Egypt 6

Pláž

První věcí kterou hotel Al Nabila Grand Makadi na fotografiích cestovních kanceláří zaujme je zcela jistě pláž. Ta je situována ve vzdálenosti několik stovek metrů od hlavní budovy po cestě – na místo vás odveze busík, který si přivoláte pomocí telefonu na pokoj. Nebo se můžete vydat na pláž po několika desítkách schodech. Při vysokých tepelotách, které v Egyptě v létě panují si ale člověk dává velký pozor, kolikrát chce šlapat schody nahoru. Například pro zapomenuté věci na pokoji.

Pláž se nachází v klidné zátoce bez vln. Vstup do vody je pozvolný a zhruba po deseti metrech ve vodě můžete narazit na pozůstatky korálů. Šnorchlování je jednou z hlavních aktivit zdejších turistů. Nejvhodnější doba na šnorchlování je ráno, před snídaní, kdy na pláži není skoro noha. Během odpoledne je v moři méně ryb a voda je více kalná. I když, termín kalná voda není zcela jistě na místě. Po celou dobu našeho pobytu nebyla ve vodě ani jedna řasa, odpadky nebo jiné nečistoty, moře bylo krásně průzračné. Již pár desítek centimetrů od břehu se proháněla hejna různě barevných ryb. Po 10-ti metrech od břehu se nachází sráz a začátek korálů – větší hloubka.

Al Nabila Grad Makadi pláž 4

Při vstupu na pláž si můžete zapůjčit ručník, za ten dáte pouze pokojovou kartičku. Ovšem pokud ručník ztratíte, musíte ho zaplatit. Ručník je možno měnit několikrát denně, v budkách s ručníky pracují většinou mladí a ochotní lidé, kteří jsou velmi komunikativní. Pokud se s nimi dáte více do řeči, půjčí vám např. i nafukovací lehátka.

Al Nabila Grad Makadi pláž 3

Jít na pláž po snídani se moc nevyplácí, většina lehátek je již zabraných – jsou na nich hozené ručníky. Tento zvyk se snaží mnohdy eliminovat pracovníci hotelu, ale ne moc úspěšně.

Al Nabila Grad Makadi pláž 2

Během dne lze dělat na pláži spoustu aktivit. Od rána až do podvečera probíhají animátorské programy – tancování, aerobik, beach volejbal, plážový fotbal a další, na které vás zvou v průběhu dne samotní animátoři. Na pláži můžete vyzkoušet za poplatek windsurfing, vítr zde není moc prudký – vhodné pro začátečníky. Nedaleko pláže se nachází také potápěčská škola.

Strava na pláži

V rámci all inclusive si můžete dopřát stravu i pití na pláži, kde je umístěná plážová restaurace. Výběr jídel na oběd je o mnoho menší, než v hlavní jídelně, ale rozhodně ne zanedbatelný. Většinou se jedná o mleté maso, různou vařenou zeleninu, ryby a egyptské pokrmy. Na pití si můžete dát pivo, vodu nebo ochucené „značkové“ limonády – Mirindu, Pepsi, 7up. Občas i k lehátku zavítá ze vzdálené restaurace barman s nabídkou míchaných nápojů.

Al Nabila Grad Makadi bar

Strava

Snídaně – velmi pestrá, naleznete snad vše na co je běžný evropský turista zvyklý: sladké pečivo, slané pečivo, salámy, šunky, vajíčka, párky, ovoce, zelenina, jogurty, müsli, velký výběr sýrů, atd. Čerstvý džus za poplatek, ale to se dá překousnout.

Obědy – každý den většinou to stejné: různě upravované mleté maso, beef, kuřecí maso, těstoviny, omáčky, vařená zelenina a spousty sladkých dezertů. Ikdyž se nabídka jídel moc neměnila, vždy se dalo „namíchat“ něco nového ze stávající nabídky. Obědvat, stejně i večeřet se dá i na venkovní terase.

Večeře – podobné jako obědy, ale mnohdy s větším výběrem mas. Minimálně dvakrát během pobytu se venku grilovalo maso a byly na výběr různé mořské potvory. Při večeři se snažili občas kuchaři ukázat své umění a vykrajovali do melounů různé ornamenty.

Snacky – kdo měl chuť, mohl si zajít do hlavní budovy na snack. Podávaly se hamburgery – z velmi kořeněného mletého masa, grilované párečky a grilované francouzské brambory. K dostání byla i zmrzlina z vaniček – podobné jako Algida.

Pití – na výběr byly nealko, alko nápoje a míchané nápoje. Z nealka například Mirinda, 7up, Pepsi a neperlivá balená voda. Z alka, různé alkoholické nápoje místní výroby, které se však moc pít nedaly, pivo, víno a další. V průběhu dne se můžete osvěžit i míchaným nápojem u bazénu nebo v baru v hlavní budově. Na výběr je několik nápojů. Kvalitou sice nedosahují „evropských“ standardů, ale pít se rozhodně dají.

Al Nabila Grad Makadi restaurace

Al Nabila Grad Makadi jídlo

Výlety

K dovolené patří i fakultativní výlety. Na první informační schůzce nám delegátka nabídla několik těchto výletů, my jsme vybrali výlet na čtyřkolkách po poušti.

Silnice v Egyptě

Jednalo se o celodenní výlet, na který každý z nás dostal po předchozím nahlášení balíček stravy na celý den. U hlavní hotelové budovy jsme nastoupili do terénního automobilu, který nás odvezl do pouště. Zastavili jsme na místě, kde bylo možné sledovat optický klam – fatu morganu.

Poušť v Egyptě

Poté jsme navštívili beduínskou vesnici, kde jsme dostali občerstvení, čaj, celou jsme ji prošli i s jejich mini zoologickou zahradou čítající dvě 150-ti leté želvy, pár pštrosů a dalších zvířat. V ceně jsme měli pětiminutovou projížďku v buggynách, projížďku na velbloudech, tématický večer – večeře v beduínské vesnici, kulturní představení, ale hlavně hodinu trvající projížďku na čtyřkolkách v poušti.

Výlet na čtyřkolkách v poušti v Egyptě

V nabídce delegátky ještě byla návštěva pyramid, Káhiry, projížďka v ponorce, výlet za šnorchlováním, návštěva ostrova a další výlety na lodích. To stejné nabízí i prodejci na pláži, ovšem za menší ceny. My jsme narazili na jednoho, který uměl plynule česky. Ten se nám nabídl zdarma jako průvodce po Hurgádě. Za dopravu do Hurgády jsme zaplatili ccca 15$. Delegátka všechny důrazně odrazovala od nákupu výletu od těchto prodejců, protože cestovní pojištění v ceně zájezdu se prý vztahuje jen na výlety zakoupené od jejich cestovní kanceláře. Nicméně pokud máte vlastní cestovní pojištění, neměl by to být problém.

Poušť v Egyptě

Samotná Hurghada nás vcelku zklamala, přelidněné, hlučné město. Hlavní rušná ulice je plná obchůdků s cetkami, v některých jsou dané pevné ceny, které potěší turisty, kteří nemají rádi smlouvání. Pokud si vyberete hotelové taxi do Hurgády, odvezou vás nejdříve do postraní uličky k malému obchodu, kde proběhne instruktáž co dělat v případě problémů. Při instruktáži se z prodejců stanou vaši nejlepší kamarádi, kteří nabídnou 15% slevu na vše zboží. No neberte to. Samozřejmě, na všem jsou domluvení s taxikářem hotelu, který jim vozí klientelu, aby vydělávali.

V ostatních obchůdcích nakoupíte zcela jistě levněji. Pro představu, shishu jsme zde koupili za cca 400 Kč i s velkým kartonem tabáků a přepravní tašky. Před odletem ale odejměte kovové části a dejte si je do kufru, jinak Vás do letadla nepustí. Stejně tak si dejte pozor na sbírání mušlí nebo korálů, které se nesmí z Egypta vyvézt.

Kapitolou sama pro sebe je faraonova pomsta, nás sice nepotkala, ale investice 3€ do zakoupení egyptských léčiv této nepříjemné věci se mnoha lidem vyplatí.

Dovolená v Egyptě byla nádherná, pro milovníky klidu, šnorchlování, čistého moře a tepla je Hotel Al Nabila Grand Makadi jistě tím pravým.

Další hotely v okolí Hurghady:

Napsat komentář