Houska – hrad opředený tajemstvím


Moje první návštěva hradu Housky se odehrála v roce 2006, už tehdy na mě zapůsobila magicky. Můj dojem ještě umocnilo náhodné setkání v hospůdce v podhradí, kde jsme se dali do řeči s postarším párem trempů. Vyprávěli, jak hlídkují kolem hradu a vyhlížejí Karla Hynka Máchu, který se právě toho léta měl objevit na Housce při své cestě časem z roku 1836.

Historka to byla půvabná a trempové přesvědčiví, jestli, ale potkali autora Máje, nebo ne, to jsem se nikdy nedozvěděla.

Kudy na hrad Houska?

Pokud by měl být hrad cílem přiměřeně dlouhé túry, mohli byste se vydat směrem od obce Ráj, kde je možné zaparkovat auto u místní restaurace a pustit se po červené.

Asi  po 2 km přijdete k ekologické farmě Laka. Tady vás doprovodí pohledy koňských krasavců a také stádečka koz. Poté následuje poměrně prudký výstup, na jehož konci budete odměněni pohledem na kokořínské hvozdy, bohužel už také navštívené kůrovcem.

Cesta lesem končí sympatickým pozvolným sestupem na lesní paseku, kde  postupně  minete malebná boží muka, vyzdobená místním umělcem.  Nedaleko je už placené zámecké parkoviště, odkud je to na Housku, už jen co by kamenem dohodil.

Závěrečný dvoukilometrový výstup k hradu zvládnou matky s kočárky, ženy na vysokých podpatcích i osoby seniorského věku.

Brána do pekel

A jak je to s tím peklem, jehož vchod údajně Houska střeží? Podle jedné z verzí šlo o zlom dvou desek Českého masivu, mezi nimiž unikaly sirné plyny. Kastelán má i svou verzi. Brána, která se údajně na Housce skrývá, může být určena k cestě časem, nebo do paralelní reality. Ostatně sám kastelán Miroslav Konopásek má za svůj pobyt na hradě, nasbíránu pěknou řádku příběhů, které zažil na vlastní kůži. Ostatně jeho komentář k prohlídce, kterou vede ve středověkém kostýmu, ještě umocňuje dojem, který na vás Houska udělá.

Není houska jako Houska

Hrad Houska má téměř čtvercový půdorys a se svou šedo-hnědou barvou působí tak trochu jako monolit. Jeho tvar byl však dán praktickým důvodem, pískovcovým podložím, na kterém byl vystavěn. Počátek hradu se datuje do 13. století. Ještě před tím tu stálo hradiště, které nechal pro svého syna Houseka vystavět Slavibor z rodu Pšovanů. Odtud tedy jméno Houska.

Karel Hynek Mácha na závěr

„Došel jsem na Housku s druhé hodiny půlnoční. Císařský háv nebes, lesy šuměly nočním vánkem. Jasno všude, lampy nepotřebí, v duši horší temnota. Jeť prý na hradě jáma, sluje jakási, vede do pekla“, píše v dopise příteli romantický básník. Mystifikace nebo pravda? Prošel tehdy Mácha časovou bránou? ¨

Přijeďte na Housku a nechte na sebe působit genius loci tohoto místa. Třeba v tu možnost  taky uvěříte.

Fotogalerie

Web: www.hradhouska.cz

Ubytování