Hrad Beckov na Slovensku je strážce Pováží


Zpestřete si nedělní odpoledne prohlídkou obnovené hradní zříceniny, která je právem považovaná za klenot středoslovenského Pováží. Najdete ji nedaleko Nového Města nad Váhom. Vyhledávaná turistická atrakce se tyčí na vápencové skále nad obcí Beckov.

Návštěvníci mají možnost si prohlédnout její zrestaurované sály (hradní kapli se sochou zázračné Koryčanské madony, knihovnu s kavárnou, hradní studnu, kovářskou dílnu), expozici mapující rozsáhlou rekonstrukci hradu, která započala v roce 2008 a probíhá do dnešních dnů i starobylý židovský hřbitov před hradbami.

Z historie

První zmínky o dřevěném hradu se objevují již ve 2. polovině 9. století. V průběhu 12. století došlo k jeho přestavbě na kamenný obranný objekt. Jeho vrcholná éra však přichází na přelomu 14. a 15. století, kdy byl majetkem významného polského šlechtického rodu Stiborů, kteří v jeho prostorách vybudovali hradní kapli.

Následně se stal majetkem rodu Bánffyů, kteří se v průběhu dvou století zasloužili o jeho renesanční přestavbu. V první polovině 18. století byl hrad poškozený rozsáhlým požárem a ztratil svou funkci obytného sídla. Následně zůstal pustý.

První snahy o obnovu této zajímavé památky se objevují v roce 1935, kdy došlo k opravě střechy hradní kaple. V roce 1970 byl hrad prohlášen za Národní kulturní památku.

Dění na hradě

Na hradě je možné absolvovat samostatnou i komentovanou prohlídku s průvodcem. Pro školní děti je připravený také speciální okruh, který v nich má zábavnou formou vyvolat zájem o historii hradu, ale také je zasvětit do tajů alchymie, lukostřelby, gastronomie i logického myšlení.

Hrad je také místem, kde se konají společenské akce (Beckovské slavnosti – festival pro děti, rytířské turnaje, koncerty, divadelní vystoupení i pivní festival) a je možné také shlédnout tematickou expozici.

Přístup

Hrad je součástí projektu Hradní cesta. Je poměrně snadno dostupný z obce Beckov po NS Sychrov, která vás provede po asfaltové silnici kolem kostela sv. Štefana až k podhradí se židovským hřbitovem.

Ubytování v okolí

Fotogalerie

Web: www.hrad-beckov.sk

Související:

Wellness pobyt na Slovensku v Trenčíně