Hrad Bítov – národní kulturní památka

Při toulkách jižní Moravou se kromě nekonečných vinic a vinných sklípků nezapomeňte stavit také na hradě Bítov, který se nachází nedaleko Znojma na soutoku řek Dyje a Želetavky. Historie sahá až do 8. století, kdy v těchto místech stávalo velkomoravské hradiště.


Hrad Bítov byl založen až v 11. století knížetem Břetislavem I. a společně s dalšími pevnostmi měl hlídat česko-rakouskou hranici Přemyslovské říše. V průběhu 13. a 14. století došlo k několika přestavbám hradu. Do dnešní podoby gotického opevnění se hrad začal přestavovat až během 17. století, kdy byl v majetku rodu Jankovských z Vlašimi a poté v 19. století v majetku rodu Daunů, kteří také pokračovali v goticko-romantickém rázu hradu. Dnes je hrad ve státním vlastnictví a je volně přístupný veřejnosti.

Parkování

Při příjezdu nechejte auto na jednom ze záchytných parkovišť, dále je zákaz vjezdu. Příjemnou procházkou lesem dojdete až k hradu a cestou se můžete pokochat několika výhledy na údolí Dyje. K návštěvě se vám kromě exteriérů nabízí také prohlídka vnitřních prostor hradu, kde najdete obrazové sbírky, dobové salónky nebo třeba funkční historickou kuchyni. Prohlídka je zaměřena také na posledního majitele hradu, barona Jiřího Haase, který měl zálibu ve zvířatech a na hradě se tak nachází rozsáhlá zoologická sbírka včetně baronových vycpaných psů. Kromě tohoto základního okruhu můžete absolvovat prohlídku zbrojnice nebo hladomorny a mučírny, která se nachází v nejstarší kamenné věži.

TIP: Pohádková stezka Panenská Jemnice – putování malého človíčete

Pokud plánujete návštěvu s dětmi, určitě nevynechejte hradní zahradu barona Haase, která je zároveň malou zoologickou zahradou a můžete zde obdivovat voliéry s exotickými papoušky, ale i jiná zvířata jako jsou kachny či kozy. Volně přístupná je také expozice hradního pivovaru, která vás krok za krokem provede výrobou piva. Celému nádvoří vévodí hradní kaple, ve které se nachází gotická Madona s dítětem ze 14. století. Kromě toho v bočních traktech hradu průběžně probíhají volně přístupné výstavy.

Fotogalerie

Web: www.hrad-bitov.cz

Články k tématu:

Napsat komentář