Okolí bývalého husitského města Tábor, jež leží jižně od Prahy, nadchne množstvím historických památek. Jednou z nich je tajuplná zřícenina hradu Borotín, kterou se nechal inspirovat rakouský spisovatel Grillparzer a později také romantik Karel Hynek Mácha. V těchto místech čerpali umělci inspiraci a vzpomínali na významné milníky českých dějin.
Obsah článku
Zřícenina hradu Borotín
Torzo hradu je umístěno vedle stejnojmenné vesničky, na vrcholu kopce. Ačkoli se jedná o na první pohled opuštěné místo, často se zde konají různé akce. Parkování je zajištěno přímo u hradu, avšak výletníci, kteří se rádi projdou, mohou ponechat auto v podhradí nebo v nedaleké vesnici.
Při zdolávání vrchu se můžete pokochat výhledem na krajinu. Pozadí zříceniny tvoří rybníky Babinec a Starozámecký, a hned za nimi se rozkládají širé lány polí.
Nejvhodnější je navštívit místo v podvečer, kdy na krajinu padá stín a v dálce zapadá slunce.
Po výstupu na kopec vás jistě překvapí barokní statek, přiléhající k hradu. Jeho dvůr je právě oním místem, kde se každoročně konají různé slavnosti, na které můžete zamířit s dětmi.
Výhodou Borotína je bezpečné okolí. Hrad se dá obejít ze všech stran bez potíží a vy si tak můžete prohlédnout každé místo. Není lehkým úkolem, představit si, že zde dříve pobývali šlechtici a urození pánové. Z interiérových prostor se bohužel nedochovalo nic.
Borotín kdysi založil rod Vítkoviců a užíval ho jako pevnost. Vítek z Landštejna se zasloužil o gotickou přestavbu a v období husitských válek zde našlo útočiště několik příznivců Jana Husa. Spor mezi mírnými obyvateli Borotína a radikálními husity vyústil až v obléhání hradu a následné vypálení. Hrad tak začal vlivem času chátrat, střídat majitele a místní z nedalekého okolí rozebrali jeho zdi na opevnění svých domů.
V minulém století byla část hradu zachráněna, ač necitlivě a dochoval se nám náhled alespoň na exteriér. Povšimnout si můžeme torza válcové a hranolové věže a dále zdí samotného paláce. Nebojácní dobrodruzi ocení pozůstatky ze spodních místností, do kterých se můžou podívat. Prostory jsou členěny širokými sloupy a často je na svých cestách navštěvují trampové a skládají zde hlavu.
Nejen malířská a literární díla připomínají toto místo. Za zmínku stojí také pohádka Honza málem králem, která tento hrad a krajinu využila při natáčení scény s loupežníky.
Jako návštěvníci jistě oceníte vstup zdarma a také možnost občerstvení ve vesnici Borotín. Samotný hrad není připraven na turisty sociálním zařízením nebo restauracemi, ale alespoň si můžete vychutnat ničím nerušenou klidnou atmosféru.
Otevírací doba
Zřícenina Borotín je otevřena je po celý rok, 24 hodin denně.
Ubytování v Táboře a okolí
Související
Přečtěte si ještě