Hrad Brumov – strážní a hraniční hrad Valašského království


Nad městem Brumov v části Bylnice se tyčí zřícenina středověkého královského hradu. Do dnešních dnů se dochovaly pouze zbytky staveb, které v minulosti poškodil požár. Dominantou hradu jsou dvě strážní věže poskytující nádherné výhledy do krajiny.

Podzemní prostory hradu slouží jako muzeum. Jeho expozice ukazuje návštěvníkům historii hradu i města, repliky historických zbraní, model hradu a specifickou výstavu o Valašském království.

Hrad Brumov historie

Jeho výstavba se datuje do roku 1250. V průběhu 16. století byl přestavěn na mohutnou renesanční pevnost, která měla za úkol střežit Vlárský průsmyk před nájezdy Turků a Tatarů. V průběhu staletí byl majetkem různých rodů (páni z Lomnice, páni Apponyiové, Jan Illészházyi). V 18. století hrad dvakrát vyhořel a následně jen chátral. V letech 1995 – 2000 probíhala náročná rekonstrukce a obnovení hradu za přispění dobrovolníků a nadšenců.

Zajímavosti

Město Brumov mělo své královské výsady, které mu udělil král Ladislav II. Jagelonský Jednou z nich bylo právo vařit pivo a tak v roce 1573 vznikl pod hradem pivovar a pivo se v něm vaří dodnes. V letech 1977 – 1982 probíhal v jeho areálu (celkem ve třech etapách) poměrně náročný archeologický průzkum, který umožnil zmapovat historii hradu a navrhl obnovení odkrytých částí hradu.

Dění na hradě

Areál hradu se po rekonstrukci stal dějištěm kulturních akcí a společenského dění. Ve spodní části hradu se nachází novodobý amfiteátr, který je hojně využívaný na pořádání koncertů, vystoupení amatérských divadelních souborů a v období školních prázdnin je v provozu letní kino. Rodiče s dětmi se mohou těšit na prohlídky hradu v kostýmech pohádkových bytostí, které pro ně každoročně připravují místní skauti a Salesiáni.

Otvírací doba a přístup k hradu

Zřícenina hradu je přístupná veřejnosti v období od dubna do října. K hradu vás bezpečně přivede zelená turistická značka z centra města Brumov, jež vede přes ulicí Podzámčí. Je nutné zdolat náročné schodiště. Vstup do hradu je zpoplatněn. Pod hradem je možné zaparkovat na parkovišti Podzámčí nebo se pod hrad dopravit na jízdním kole. Vede zde několik cyklistických tras (č. 49, i po žluté značce).

Fotogalerie

Web: www.hradbrumov.cz

Kam na výlety v okolí:

Napsat komentář