Hrad Buchlov je jeden z nejstarších u nás


Až budete někdy projíždět Slováckem, konkrétně okolím Uherského Hradiště, určitě vás zaujme nepřehlédnutelná silueta dvou vedle sebe stojících  zalesněných kopců s bílým majestátným hradem a nenápadnou kapličkou. Středověký hrad Buchlov (název vznikl ze spojení slov „bůh lovu“) a Barborka neboli Kaple svaté Barbory uprostřed Chřibů rozhodně stojí za návštěvu.

Hrad Buchlov

Je jeden z našich nejstarších a zároveň nejzachovalejších hradů – pochází už ze 13. století. Oblast kolem Buchlova však byla osídlena už za dob Velkomoravské říše.

Hrad Buchlov

Hrad má bohatou historii, která se podepsala na jeho vzhledu – jeho stavba započala v období gotiky a skončila v období renesance. V průběhu staletí se na Buchlově ve správě střídaly mnohé bohaté šlechtické rody, z nichž každý zanechal na hradě své stopy. Hrad je bohatě vybaven, prohlédnout si můžete třeba hodovní síň, starou kuchyni, zbrojnici (účel hradu byl  původně obranný a zajímavostí je, že nebyl nikdy dobyt) a unikátní cestovatelskou přírodovědnou sbírku.

Na výběr máte několik prohlídkových okruhů podle vašich preferencí (včetně oblíbených nočních prohlídek), speciální okruh je věnován i dětem.

Dominantou je vyhlídková věž, která vám nabídne fantastický výhled na velkou část dolní Moravy.

Zdi hradu Buchlov

O Buchlově se vypráví mnoho pověstí, například o lípě neviny zasazené korunou do země, v jejímž stínu na nádvoří se můžete ukrýt dodnes. Nebo o psu Cerberovi (na hradě má i svůj portrét), který nosil milostná psaníčka, a jeho zásluhou vznikla jména vesnic pod Buchlovem. Hradu vládne tajemná černá paní buchlovská, která prý vychází v noci z pravé egyptské mumie.

Na hradě se konají také kulturní a umělecké akce, například každoroční Sympozium keramiků nebo Mezinárodní kovářské sympozium.

Ke kapli svaté Barbory se dostanete po značce lesní cestou, leží od Buchlova přibližně 1 km. Původně sloužila jako rodinná hrobka rodu Berchtoldů, pochází z raně barokního období. Na jejím místě stál původně gotický kostel sv. Barbory.

Autem se dá přijet pod hrad, kde pohodlně zaparkujete na prostorném parkovišti. Nebo zastavte v nedalekých Buchlovicích a vydejte se na Buchlov pěšky přes louku podél aleje. Tuto nenáročnou a příjemnou procházku zvládnou i trošku větší děti – trasa měří necelé 4 km.

Web: www.hrad-buchlov.cz

Na oběd si zajděte do nedaleké restaurace Pod Hradem, nebo si vyberte z některé restaurace v Buchlovicích, třeba do  legendární Haluškárny Maco.

Ubytovat se můžete také v Buchlovicích, například v Hotelu Buchlov.