Chřiby, rozsáhlý pás zalesněných kopců táhnoucích se od Kyjova až na sever ke Zlínu, jsou doslova protkané turistickými značkami. Není divu, skrývají totiž mnoho zajímavých míst, kam se můžete vydat na výlet.
Jedním z takových míst je zřícenina hradu Cimburk. Tyčí se nad obcí Trnávka na vrcholu jednoho z kopců lemujících vodní nádrž Koryčany a pokud o ní nevíte, tak ji zvláště v létě snadno přehlédnete mezi vzrostlými buky.
Obsah článku
Jak se dostat na hrad Cimburk?
Ať už jste pěšky, nebo autem, výchozí bod bude v Koryčanech na náměstí u kostela, kde najdete rozcestník.
Pěší turisté se pak vydají po zelené značce směrem na Vršavu a poté po hřebenu kopců na Cimburk. Cesta má sice necelých 6 km, ale než se vyšplháte na hřeben, chvíli to potrvá. Odměnou vám ale budou překrásné pohledy na chřibské vrchy a na dole ležící přehradu.
Kudy autem
Autem se vydáte z náměstí směrem na Jestřabice, ale brzy uhnete nahoru do kopců. Cesta je značená, takže byste se neměli ztratit.
Parkování
Zaparkujte na lesním parkovišti U křížku. Odtud se na Cimburk můžete vydat dvěma cestami. Žlutá, prudší, vás povede kolem Paní studánky přímo na rozcestí pod hradem. Červená značka kopíruje vrstevnici. Po cestě můžete obdivovat skalní útvar Kozel, hojně využívaný horolezci. Chvíli oddechu si můžete dopřát u studánky s názvem Mísa, kde je zastřešené dřevěné odpočivadlo. Zelená značka vás pak zavede k rozcestí pod hradem. Odtam už je to jen malý kousek, než se znenadání v lesním porostu vynoří vysoká hlavní věž, součást původního předhradí.
Otevírací doba
- Květen – srpen: 9 – 18h
- Září – duben: 10 – 17h
Historie a současnost
Vlastní vstup do hradu je nyní ohraničen dřevěnou budkou, kde si koupíte vstupenky a dostanete vytištěné materiály s informacemi o historii hradu a popisem jednotlivých částí.
Hrad byl založen ve 14. století Bernartem z Cimburku, původně sloužil jen k ostraze, ale posléze byl přebudován na obytné sídlo. Z původního hradu se ale do současnosti dochovaly pouze předsunutá strážní věž, bašta, která je nyní sídlem kastelána a zbytky palácové části.
Během 20. století hrad velmi zchátral. V roce 1994 se ale dostal do správy sdružení Polypeje, kterému se podařilo získat dostatek peněz napřed na statické zabezpečení hradu a v posledních 15 letech i na rekonstrukci některých zdí, okrasných prvků a na provedení archeologických vykopávek v předhradí.
Nyní tak můžete obdivovat repliky renesančního ostění, základy kaple nebo pozůstatky některých obytných místností. Pokud se nebojíte výšek, vylezte na šíjovou hrabu, kde se vám otevře výhled na do daleka se táhnoucí bukové lesy.
Na hradním nádvoří se pak můžete občerstvit točeným pivem nebo limonádou. Zde se také během sezony pořádá řada kulturních akcí, od slavností piva a vína až po šermířské dny.
Další zajímavosti
Pokud máte ještě čas a chuť, po cestě zpátky můžete u Mísy odbočit a zamířit ke skalnímu útvaru Kazatelna. Zde se údajně scházeli lidé, aby poslouchali kázání svatých Cyrila a Metoděje. O přítomnosti věrozvěstů svědčí také hradisko sv.Klimenta s malou kaplí, ke kterému vede žlutá značka od parkoviště U křížku.
Fotogalerie
Web: www.cimburk.eu – aktuální vstupné zde
Ubytování – Booking Koryčany
Přečtěte si ještě