Hrad Gutštejn – fajn výlet u Konstantinových Lázní


Míst, kam vyrazit na výlet, se nám nabízí v poslední době více, než zvládneme uskutečnit. Vyhledáváme různé části České republiky, kde se sbližujeme s rodinou nebo prostě jen aktivně odpočíváme. Lákavým místem je je tato zřícenina.

Hrad Gutštejn

Je jednou ze zřícenin, jejíž kouzlo je umocněno krajinou, do které je vsazena. Při pohledu na zbytky sídla musíme uznat, že ona rozpadlost jí dodává zvláštní půvab. Výlet na zříceninu hradu Gutštejn nabízí odpočinek, splynutí s přírodou i příjemnou únavu.

Hrad Gutštejn zřícenina

Kudy na Gutštejn

Existuje několik možných kombinací, jak se k cíli a zpět dostat. Nejvíce turistů asi vyrazí autem.

Gutštejn parkování

Nejjednodušší a nejvhodnější pro rodiny s menšími dětmi je využít plácek na parkování u bývalé daňčí obory Daňkov. Pro turisty je zde k dispozici menší občerstvení ve formě pití i nanuků. Samotný Gutštejn je coby kamenem dohodil. Vyloupne se v lese po 500 metrech. Lesní cesta je lemovaná letitými duby a kaštany, které lákají děti k pokusu je obejmout. Průjezdná je trasa i kočárkem. Po pokochání se malebností zříceniny lze pokračovat od informační tabule po cestě dolů k potoku. Výhled od Hadovky na Gutštejn je okouzlující. Po vycachtání nohou v potoku a absolvování lávky odvahy se vypravíme zpět.

Cesta ke hradu Gutštejn

Autobusem, vlakem i pěšky

Výlet můžeme pojmout jako celodenní a využít autobusové spojení například z Konstantinových Lázní na osamocenou zastávku na křižovatce označenou jako Konstantinovy Lázně, Okrouhlé Hra.,r.. Po desetiminutové jízdě nás čeká procházka dlouhá 1,5 km po úzké asfaltové silnici až k zmiňovanému parkovišti na Daňkově. Cesta krajinou je příjemná i díky stádům krav, které pobývají poblíž cesty.

Dobrodružnější i náročnější výprava se naskytne cestovatelům, kteří nasednou na lokálku Bezdružice – Plzeň. Zahájit putování můžeme opět v Lázních, kde je bezbariérové nástupiště. Opustit motorový vlak musíme na zastávce na znamení Strahov. Cestička nás od osamoceného nádraží zavede po pár metrech na cestu, kde se vypravíme vlevo, přejdeme koleje a napojíme se na turistickou červenou trasu. Čeká nás 3,5 kilometru většinou po lesní zastíněné cestě. Červená nás bude doprovázet téměř až pod zříceninu, kde se ocitneme u onoho okouzlujícího místa s lávkou přes potok. Cesta poblíž potoka Hadovky bývá po většinu roku v některých úsecích bahnitá.

Cesta kolem zříceniny hradu Gutštejn

Koho neláká využít nazpět stejnou trasu na vlak, má možnost dojít od hradu přes Daňkov po žluté na křižovatku, kde se nachází výše zmiňovaná autobusová zastávka Konstantinovy Lázně, Okrouhlé Hrad.

Zajímavosti v okolí:

Napsat komentář