Hrad Hazmburk je zřícenina gotického hradu


Za krásného slunného dne je ideálním tipem na výlet návštěva zříceniny hradu Hazmburk, odkud je parádní výhled do okolí, nejen nedaleký na zámek Libochovice.

Kudy autem na Hrad Hazmburk

Hazmburk zřícenina hradu

Do vesnice Klapý, kde je pod touto zříceninou parkoviště, přijedete z několika směrů, lze od Libochovic, kde je nádherný zámek, nebo od Třebenic, kde najdete muzeum českého granátu.

Cena parkování u hradu Hazmburk je 30kč. (září 2015)

Hazmburk 8

kočárkem na Hazmburk také dojdete, ale je třeba použít cestu u parkoviště, kde je značka zákaz vjezdu. U ní je šipka „s kočárkem“.

Poté se vydáte po žluté turistické značce opravdu pohodovou cestou kolem dokola zříceniny, než asi po kilometru dojdete na rozcestí a odtud po červené nahoru do kopce.

Hazmburk 5

I když jsme navštívili známé kopce v okolí, tak Milešovka, Lovoš ani hora Říp nenabídne takový výhled a nádhernou „atmosféru“ jako právě Hazmburk.

Hazmburk 9

Možná je to tím, že zde dříve stál hrad a jeho zřícenina stále je dost zachovalá.

Hazmburk 7

Po příchodu si zakoupíte lístky, abyste mohli vylézt na Bílou věž (ta napravo na kopci). Ta vlevo, která ale není přístupná, je Černá věž a když ji obejdete, je zde také odtud nádherný výhled jak na Říp, tak i další zajímavosti v rovinatém okolí.

Kdo sledujete seriál Vinaři 2, tak právě v tomto kraji se natáčel.

Pokud byl pěkný výhled z hradního „nádvoří“, tak potom, co vystoupáte na Bílou věž, rozhled z vrcholku této věže vás uchvátí.

Hazmburk 13

Na konci schodů, než se dostanete na vrchol, je takový posuvný kryt, který je zde prý kvůli vosám a asi také aby nepršelo na dřevěné schody.

Stejně jako věž Černou můžete obejít, tak i věž Bílou a odtud si prohlédnou České středohoří v celé své kráse.

A nakonec jedna důležitá věc, i když dole u parkoviště může být teplo, nahoře je opravdu dost větrno a pokud přestane svítit slunce, budete rádi, že máte mikinu nebo bundu, protože by byla škoda sem vylézt a kvůli zimě jít hned zase dolů. My se na hradu Hazmburg zdrželi minimálně půl hodiny, posvačili, nafotili vše a kochali se nádherným výhledem na okolí.

Hazmburk 29

Další fotografie a informace, jaká je aktuální otevírací doba najdete na webu.

Určitě vám cestou vyhládne, tak pokud pojedete kolem Lovosic, doporučuji se zastavit v Restauraci Cukrovar. Tak dobrou svíčkovou jako zde jsem v životě nejedl, ale i jiná jídla mají výborná.

Web: www.hrad-hazmburk.cz

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář