Hrad Helfenburk u Úštěka a cesta autem

Helfenburk je hrad u města Úštěk a opravdu výlet sem stojí za to. Kudy sem dojedete autem a jaká je nejlepší turistická trasa na tento hrádek?


Helfenburk autem – parkování

Je několik možností, kde zaparkovat u hradu Helfenburg.

Hrad Helfenburk - Ostrý Úštěk

Protože jsme dnešní výlet měli naplánovaný opět „několikadílný“, opět jsem hledal, kde zaparkujeme co nejblíže. Přestože seznamácké mapy a další cestovatelské weby doporučují zaparkovat v obci Rašovice nebo Ostré, nejlepší místo, kde auto nechat, je parkoviště na polovině cesty z Úštěka do obce Ostré.

TIP: Nedaleko odtud je oblíbené poutní místo Kalvárie.

Parkování - Hrad Helfenburk u Úštěka

Kudy ke hradu

Turistické trasa vede od výše zmíněného parkoviště přes silnici a lesem po červené z kopce až k turistickému přístřešku Ptačí důl, což je od parkoviště 500m. Odtud vede nejkratší cesta po žluté turistické značce po lesní cestě, kde se přibližně po kilometru dáte doprava do kopce a vlevo již uvidíte zdi hradu. Celá trasa je od auta cca 2km.

Hrad Helfenburk u Úštěka 8

Víte, že stejnojmenný hrad najdete i v jižních Čechách?

Hrad Helfenburk u Úštěka

Zjišťovat, jaká je otvírací doba a ceník nemusíte, protože vstup je možný celoročně a vstupné se neplatí.

Prozkoumali jsme všechna místa zde, hradby jsou pěkně fotogenické, jak se můžete podívat na fotky, našli jsme zde i díru do podzemí, kam by asi nikdo nechtěl spadnout a nejvíc nás zaujala věž.

Hrad Helfenburk - Ostrý 16

Tam musíte vystoupat po opravdu úzkém schodišti a navíc skoro polovinu cesty potmě, takže kdo máte klaustrofobii, raději zůstaňte dole. Ale výhled je odtud fantastický, to se musí nechat.

Hrad Helfenburk - Ostrý 23

Mapa

Kam v Úštěku a okolí

Napsat komentář