Hrad Helfštýn najdete u Lipníku nad Bečvou

České republice máme řadu památek, které jsou v evropském měřítku naprosto ojedinělé. Tento fakt, není často ale dostatečně známý a veřejnost tak ani neví, na co všechno může být hrdá. Jedním z takových opomíjených velikánů je i necelé tři kilometry od Lipníku nad Bečvou vzdálený Helfštýn.


Tento hrad, ze kterého je v dnešní době už jen monumentální zřícenina, patří díky své rozlehlosti mezi největší hrady v Evropě.

Hrad Helfštýn

Pokud se rozhodnete pro návštěvu, jistě nebudete litovat. Hrad je postupně rekonstruován, opravené a přístupné jsou již čtyři nádvoří. Za drobný poplatek, poslední sezónu čítal vstup dvacet korun, máte zajištěnou zábavu na celé odpoledne. V prostorách hradu jsou zcela obvyklé i nějaké ty turistické stánky, které nabízejí jídlo, pití a suvenýry. Do hradu doporučuji jít určitě s průvodcem. Bez něj sice uvidíte zajímavé historické záležitosti, ale bez výkladu budete ochuzeni o řadu zajímavých detailů.

Hrad Helfštýn - Lipník nad Bečvou
Hrad Helfštýn – Lipník nad Bečvou

Nemusíte se bát nudné prohlídky, plné suchých a nezáživných dat, hrad a jeho okolí je protkané nejrůznějšími zajímavostmi, které jistě zaujmou každého. Dozvíte se například, že majitel neměl pro stavbu hradu povolení, jak souvisí Helfštýn s husity a jaké strašidlo straší v místní studni.

TIP: Nenechte si ujít novoroční výstup na Helfštýn.

Součástí hradu je mimo jiné i dřevěná rozhledna, jejíž návštěvu také doporučuji. Za pěkného počasí uvidíte celé okolí Moravské brány. Hrad je bohatý na množství akcí, konají se zde nejrůznější tematické prohlídky, výstavy a dokonce svatby. Nejznámější a zároveň nejprestižnější je ale každoroční akce je setkání uměleckých kovářů nazvané Hefaiston. Tato akce táhne stovky návštěvníků, všichni chtějí vidět novodobé kováře v akci. Tato událost je také pojata jako mezinárodní soutěž v kovářství a vítězi, takto klíčové soutěže, patří mnoho uznání. Helfštýn ty nejlepší výsledky poté celou sezónu vystavuje v prostorách hradu, čímž návštěvníci získají naprosto unikátní možnost podívat se na historickou památku, společně s oceněnými pracemi vítězných kovářů.

ZDE: České hrady, zámky, zříceniny.

Pokud náhodou například vaše děti na památky příliš nejsou, může je na několik hodin zabavit nově zřízené lanové centrum v podhradí. Vaše děti zažijí adrenalin v korunách stromů a vy budete mít čas na prohlídku hradu.

Návštěvu zde z celého srdce doporučuji. Hrad nabízí opravdu mnoho, nikdo se nemůže nazývat nadšencem do hradů, pokud ještě nenavštívil Helfštýn.

Jaká je otevírací doba v tomto roce a kolik stojí vstupné si přečtěte na webových stránkách.

Web: www.helfstyn.cz

Mapa

Ubytování v okolí Helfštýna a Lipníku nad Bečvou

Tipy na na výlety:

Napsat komentář