Hrad Jenčov je zřícenina obestřená tajemstvím


V zimním období je těžké vymyslet výlet k památce, která je otevřená. Zazimované hrady a zámky nedávají mnoho možností. Můžete ovšem vyrazit k některé z mnoha zřícenin, které jsou volně přístupné po celý rok.

Většina zřícenin je ukryta v lesích, které zpříjemní cestu ku hradu čerstvým vzduchem, pohádkovou procházkou a mnohdy výhledy do údolí či na meandry řek. A když přijdete ke zřícenině, můžete navíc zapojit svou fantazii. Představovat si, jak asi hrad vypadal, kudy chodili šlechtici nebo obdivovat umění stavebníků časů minulých.

Zřícenina hradu Jenčov

Severovýchodně od Berouna se nachází zřícenina hradu Jenčov, kam se nejpohodlněji dostanete ze Zbečna po červené turistické značce. Tato trasa má asi 6 kilometrů. Historie hradu je zahalena tajemstvím, a tak není známo, kdy nebo kým byl založen. Ani původ názvu hradu není jasný. Proto je mnohdy uváděn též jako Jinčov nebo Jeničov.

Zřícenina hradu Jenčov

Hrad Jenčov a jediná zmínka až v 17. století

Hrad Jenčov byl založen zřejmě Václavem I., tedy v polovině 13. století. Sloužil asi jako lovecký hrad. Jediná dochovaná zpráva o hradu je až z roku 1686, kdy byl převeden z hraběte Jana Adolfa ze Schwarzenberka na hraběte Arnošta Josefa z Valdštejna. Již v tuto dobu je zapsán jako starý a pustý. Jenčov nebyl velký. Dle zbytků zdí měl obdélníkové stavení a čtyřbokou věž, která byla od obytné budovy oddělena. Zachovalé kamenné zdi nesou stopy rovných stropů a v přízemí obytné budovy jsou zřetelné dvě místnosti. Jedna z nich s klenutým oknem.

V nedaleké obci Běleč, případně v Unhošti v muzeu můžete zakoupit některé upomínkové předměty, jako jsou turistické známky. Večerka v Bělči nabízí také razítko do vašeho turistického deníku.

Mapa