Hrad Kalich je zřícenina u Třebušína

Husitské války přispěly k výstavbě tří hradů v blízkém okolí obce Třebušín – Kalich – 1423, Litýš – 1422 a Panna – 1421, Pannu jsme již zdolali.


Zřícenina hradu Kalich

Od autobusové zastávky z 334 m strmě stoupáme kolem kostela ke zřícenině středověkého hradu Kalich, v roce 1421 ho nechal začít stavět Jan Žižka a od té doby si rozšířil jméno na Jan Žižka z Trocnova a Kalicha.

Neznačenou cestou kolem kostela sv. Mikuláše je to kratší ale prudší, než po žluté turistické značce, navíc se kostel lépe fotí shora, jedovatá čemeřice se objevuje dříve než sněženky a bledule, čarodějnice z ní vyráběly masti proti parazitům – na vši a svrab. Po jednom kilometru se napojujeme na žlutou značku, po dvou kilometrech jsme ve výšce 536 m.

Vrchol je vyčištěn od náletových dřevin a máme krásný výhled na Sedlo, Pannu, Řepčice i vysílač Buková hora. Je zde mnoho dřeva na napíchnutí i opékání buřtíků na dvou ohništích, volíme to v malém skalním údolí se sedačkami ze špalků a kamenů, nefouká sem a hřeje od plamínků.

Vyhýbáme se chodbě, kde hrozí zřícení klenby a pokračujeme v cestě dolů, pod vrcholem odbočujeme vpravo a místy vidíme „prales“, klesáme pozvolněji.

Další recenze hradů a zámků čtěte zde.

V restauraci Pod Kalichem založené v roce 1582 mají tentokrát otevřeno a čepují Březňák za 20 Kč. Než přijede bus, fotím na návsi Pamětní sloup – památku na hladomor v roce 1726 a za ním stojící barokní Zámek, který před lety sloužil jako hotel pro německou klientelu. Z busu ještě fotím horu Trojhoru, na první pohled se svými 451 m není zvlášť zajímavá, ale roste na ní lomikámen a vrchol tvoří čedičová skála s tak ostrým a exponovaným hřebínkem, že jeho přechod se dá srovnat s poměry na hrotech mnoha tatranských či alpských štítů. Na malém úseku několika desítek metrů je třeba opravdu dávat pozor, neboť se jde přímo po hraně a nalevo i napravo jsou příkré skalní srázy. Je to jediný český štít a nabízí perfektní kruhový výhled.

TIP: Nedaleko Třebušína cestou do Litoměřic navštivte i zámek v Ploskovicích.

Na další návštěvu Třebušína jedeme autem a necháme se navést šipkami na parkoviště u hřbitova. Na vrchol jsme jeli a nyní jdeme po žluté, Kalich obcházíme ze západní strany, výhled z vrcholu je opět výborný. Vracíme se jako minule a na rozcestí pod vrcholem  pokračujeme vpravo přes východní část Kalicha. Na prvním rozcestí v obci Třebušín pokračujeme mírně vlevo a hodně z kopce podle znaku pivovaru Březňák a vycházíme u nové restaurace, přístavby k rodinnému domku se zahrádkou. O víkendu vaří, celou jejich nabídku tvoří gulášová polévka s chlebem za 18 Kč, výpečky se zelím a pěti knedlíky a španělák také s pěti za 75 Kč. Na zahradě za plotem se před dvěma lety procházely kozičky, nyní se nám ukázal jen kohout se čtyřmi slepičkami. Výtečně nasyceni se vracíme na parkoviště a letmo nahlédneme do pěkného hřbitova.

Fotogalerie

Napsat komentář