Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří


Zřícenina hradu Košťálov se nachází nedaleko stejnojmenné obce. Výhled na České středohoří je nádherný stejně jako z hradu Hazmburk, který je odtud na dohled.

Zřícenina hradu Košťálov

Parkování

Místo, kde zaparkovat, obvykle hledám ještě před cestou doma na počítači, ideálně den předem. Pokud jedete někam, kde jste nikdy nebyli a není to právě velký turistický cíl, ke kterém uvede několik cest, je lepší najít na webu tipy, kde auto nechat a nebýt pak překvapen nebo spoléhat na navigaci, že vám pomůže.

Právě v tomto případě jsem našel na internetu informace, že nejlepší možnost je zaparkovat v obci Třebenice nebo Jenčice a odtud jít pěšky. Jenčice jsem projel, ale cedule ukazovala na obec Košťálov, takže jsem jel dál ještě cca 2 kilometry a zde zaparkoval na konci této vísky.

Kudy na hrad Košťálov

Cedule kudy na hrad zde žádná není, ale cesta to je rozhodně nejkratší, cca 2 kilometry od auta až ke zřícenině.

Trasa ke hradu

Projdete kolem několika domů a poté po polní cestě, přes louku a kus lesem stále rovně a dojdete k asfaltové silnici. Po ní se dejte vlevo a následně doprava do kopce a po chvíli dojdete k turistickému přístřešku vlevo, odkud to je již cca 500 metrů lesem ke hradu.

Turistický přístřešek

Zřícenina hradu Košťálov

Jste na zřícenině, kde dříve stále hrad. Místo s parádním výhledem na okolí.

Zřícenina hradu Košťálov 12

Bohužel moc hradních zdí se nezachovalo, chcete-li vidět vše kolem dokola, musíte jít opravdu velmi opatrně a fotit doporučuji pouze z míst, kde není cestička široká 20cm.

Zřícenina hradu Košťálov 8

Výlet na kopec Košťálov je prima, jak jinak, jinak bych o tom nepsal a pravděpodobně sem ani nejel.

Zřícenina hradu Košťálov 18

Je odtud vidět opravdu kolem dokola Českého středohoří. Nechybí výhled na hrad Hazmburg, poutní horu Říp, nedalekou Milešovku, hrad Kostomlaty, vrch Boreč, města Třebenice i Jenčice, odkud půjdete ke hradu.

Mapa

Ubytování v okolí Košťálova