Hrad Košťálov – zřícenina v Českém středohoří


Košťálov je zřícenina hradu nedaleko stejnojmenné obce a výhled na České středohoří je nádherný stejně jako z hradu Hazmburk, který je odtud na dohled.

Parkování

Místo, kde zaparkovat, obvykle hledám ještě před cestou doma na počítači, ideálně den předem. Pokud jedete někam, kde jste nikdy nebyli a není to právě velký turistický cíl, ke kterém uvede několik cest, je lepší najít na webu tipy, kde auto nechat a nebýt pak překvapen nebo spoléhat na navigaci, že vám pomůže.

Právě v tomto případě jsem našel na internetu informace, že nejlepší možnost je zaparkovat v obci Třebenice nebo Jenčice a odtud jít pěšky. Jenčice jsem projel, ale cedule ukazovala na obec Košťálov, takže jsem jel dál ještě cca 2 kilometry a zde zaparkoval na konci této vísky.

Kudy na hrad Košťálov

Cedule kudy na hrad zde žádná není, ale cesta to je rozhodně nejkratší, cca 2 kilometry od auta až ke zřícenině.

Zřícenina hradu Košťálov 1

Projdete kolem několika domů a poté po polní cestě, přes louku a kus lesem stále rovně a dojdete k asfaltové silnici. Po ní se dejte vlevo a následně doprava do kopce a po chvíli dojdete k turistickému přístřešku vlevo, odkud to je již cca 500 metrů lesem ke hradu.

Zřícenina hradu Košťálov 5

 Zřícenina Košťálov

Jste na zřícenině, kde dříve stále hrad. Místo s parádním výhledem na okolí.

Zřícenina hradu Košťálov 12

Bohužel moc hradních zdí se nezachovalo, chcete-li vidět vše kolem dokola, musíte jít opravdu velmi opatrně a fotit doporučuji pouze z míst, kde není cestička široká 20cm.

Zřícenina hradu Košťálov 8

Výlet na Košťálov je prima, jak jinak, jinak bych o tom nepsal a pravděpodobně sem ani nejel.

Zřícenina hradu Košťálov 18

Je odtud vidět opravdu kolem dokola Českého středohoří. Nechybí výhled na hrad Hazmburg, poutní horu Říp, nedalekou Milešovku, hrad Kostomlaty, města Třebenice i Jenčice, odkud půjdete ke hradu.

Ubytování v okolí Košťálova

Mapa

Pokud máte rádi hrady, zámky a zříceniny, navštivte ty další v České republice.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář