Hrad Libštejn – zřícenina s proslulým vězením


Zřícenina hradu Libštejn je ideální místo, kam se vydat nejen o víkendu. Nechce se vám brodit davy turistů a slyšet neustálé spouště fotoaparátu? Zkuste výlet na hrad Libštejn.

Zřícenina hradu Libštejn

Libštejn - zřícenina hradu

Zřícenina gotického hradu Libštejn stojí v nadmořské výšce 300 m n. m. v rokycanském okrese. Hrad byl založen ve 14. století Oldřichem Tistou z Hedčan. Za husitských válek byl hrad obléhán husity a díky hrozbě vyhladovění byli obránci donuceni uzavřít dohodu o vojenském spolku. Stavitelé totiž opomněli fakt, že hrad postavili mezi dvěma kopci. Byl tak snadným terčem husitských praků.

TIP: Navštivte také zříceninu hradu Krakovec.

Kolem roku 1431 byl Libštejn proslulým vězením, kde byli vězněni jak poddaní, tak zajatci. Posledními majiteli hradu byli Jan Vojtěch a Jan Vilém, synové Kryštofa z Valdštejna. Od roku 1590 je již hrad uváděn jako pustý. Posledním pomyslným hřebíčkem do rakve Libštejna byla třicetiletá válka, kdy jej vypálili Švédové.

Libštejn - zřícenina hradu 2

Hrad Libštejn trasa

Ke zřícenině se dostanete od silnice nad Liblínem, kdy se vydáte po červené. Druhá trasa vede po zelené z Chockova. Procházka přírodním parkem Horní Berounka připomíná místy pohádku. Nádherná příroda, s výhledem na řeku Berounku v údolí, umocní pocit krásného výletu. Asi po 2,5 kilometrech dojdete do podhradí, kde je možné ochutnat vodu z místního pramene nebo si opéct nějakou uzeninu na připraveném ohništi.Kolem hradu vede pěšina, kterou se posléze dostanete k vrcholu svého snažení.

Máte rádi historii? České hrady, zámky a zříceniny čekají na vaši návštěvu.

Z Libštejna zbyla velká hranolovitá věž, čelní palác a spodní palác s baštou. Ostatní části jsou dochovány sice jen torzovitě, ale to nic nemění na výjimečnosti místa. Nadšení z výhledu na okolní přírodu neberou konců, a tak se jistě na Libštejně nějakou chvíli zdržíte.

Libštejn - zřícenina hradu 3

Cesta lesem i k hradu není nijak obtížná, pokud nebudeme počítat občasné spadlé polomy, které lze ovšem snadno překročit, podlézt či obejít. Úskalím při stoupání na samotný hrad jsou snad jen kořeny stromů.

TIP: Milovníci historie mohou navštívit vojenské muzeum v Rokycanech.

Takřka nic nebrání tomu, abyste na výlet vzali i své ratolesti, které maximálně občas poponesete. Libštejn je otevřený celoročně  a vstupné se neplatí. Pohledy nebo turistické známky se dají zakoupit v Liblíně v tamních restauracích.

Doporučujeme:

Napsat komentář