Hrad Lukov – zřícenina u Zlína


Pokud s dětmi zavítáte na Zlínsko, určitě si najděte chvilku na návštěvu dominanty Hostýnských vrchů – gotického hradu Lukov. Zřícenina je situovaná asi 2 km nad stejnojmennou obcí u Zlína a je jednou z nejzachovalejších hradů regionu.

Pozornost návštěvníků zajisté upoutá zachovalý vstupní pilířový most a vstupní věž. Zřícenina hradu je přístupná z obce Lukov. Hradská ulice vás zavede přímo k lesu a odtud budete pokračovat asi 1 km po červené turistické značce přímo k hradu. Je možné využít i malé parkoviště pod kopcem.

Hrad Lukov - vstupní brána

Z historie hradu

Jeho historie sahá až do 13. století, první zmínka pochází z roku 1235. V průběhu 14. století byl majetkem známého rodu Šternberků, ale také byl po určitý čas majetkem královským, a to především za vlády „otce vlasti“ Karla IV. Roku 1459 hrad dobyli a vypálili vojska Matyáše Korvína. Následovala rozsáhlá přestavba hradu v renesančním stylu, při níž zřejmě vzniká tzv. dolní hrad i s věží Svatojánskou.

Roku 1512 ho Šternberkové prodávají a hrad se stává majetkem rodu Kunštátů. Následně se jeho majiteli stali Nekšové z Landeka, Minkvicové z Minkvicburku, Jan Josef z Rottalu a Seilerni.

Na konci 18. století zůstal hrad opuštěn a následně jen chátral. O jeho záchranu se od roku 1983 aktivně snaží hnutí Brontosaurus a Spolek přátel hradu Lukova. Jejich zásluhou došlo k prozkoumání a obnovení některých části hradu.

Hrad Lukov - pilířový most

Prohlídky a kulturní život na hradě

Hrad můžete navštívit téměř celoročně v závislosti na počasí. V zimním období je vstup zdarma. Kromě prohlídek probíhá na hradě v průběhu celého roku poměrně mnoho tematických akcí pro děti i dospělé. Za zmínku stojí: „Den stromů“, „Noc kostelů v hradní kapli“, „Pohádková cesta na hrad“, „Hradní jarmark“. Nabízí se také vzdělávací aktivity pro žáky základních škol a víceletých gymnázií. Milovníci romantiky se mohou dokonce nechat v prostorách hradu oddat či si na hradě pořídit několik unikátních fotografií ze svého svatebního dne.

Zajímavosti v okolí hradu

Kromě hradu vás uchvátí také nádherná příroda a možnost si projít naučnou stezku Lukov. Mezi další zajímavosti patří také skalní přírodní památka Králky (na fotkách), rybník Bezedník či zámek Lešná se zoologickou zahradou.

Lukov - Králky

Web: www.hradlukov.cz

Ubytování v okolí

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář