Hrad Malenovice u Zlína


Návštěvníci města Zlín se mohou, kromě poznání bohaté Baťovské historie a funkcionalismu, těšit také na nevšední středověkou památku. Gotický hrad z 2. poloviny 14. století se hrdě tyčí nad místní části Malenovice a od Baťova mrakodrapu je vzdálený asi 6 km.

Okolí hradu je nápaditým způsobem upravené. Před hradem je k dispozici několik odpočinkových laviček, které „hlídá“ socha hraběte Jaroslava Šternberka.

Socha Jaroslava Šternberka
Socha Jaroslava Šternberka

Muzeum nabízí expozici s názvem: Dřevo – proutí – sláma.

Muzeum hradu Malenovice
Muzeum hradu Malenovice

Z historie hradu

O jeho založení se zasloužil moravský markrabě Jan Jindřich. Hrad byl v 1. polovině 16. století přestavěn v renesančním stylu, a to především za přispění rytíře Václava Tetoura z Tetova. V následujících letech ho hrabě František Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu přetvořil na zámecké sídlo v barokním duchu. Jeho posledními majiteli byli v Šternberkové (1804 – 1945). Od roku 1953 je hrad majetkem krajského muzea, jež ho roku 1957 zpřístupnilo veřejnosti. V roce 2012 došlo k rozsáhlým úpravám hradu i jeho okolí. Od roku 2015 je prohlídkový okruh rozšířen o expozici historických zbraní a hodin. V roce 2019 se v jeho areálu natáčel dětský film ze Zlínska o pašování exotických zvířat – Kriminálka 5. C.

Malenovický hrad
Malenovický hrad

Prohlídky a život na hradě

Hrad je přístupný k prohlídkám od dubna do října. Prohlídka s průvodcem zahrnuje interiéry hradu – malovaný sál, kapli svatého Antonína z Padovy (přístupná od roku 2012), salonek, zařízení kanceláře malenovického velkostatku či hradní zbrojnici. Dále je možné shlédnout expozici „Hrady jihovýchodní Moravy“ a „Řemesla ve starých Malenovicích“. K dispozici je také vyhlídka z věže a sezónní tematické výstavy.

TIP: Štěrkoviště Otrokovice – vyrazte za sportem i zábavou

Pro zájemce o samostatnou prohlídku se nabízí zoologická expozice „Zvířata na Zemi a člověk“, v níž je od roku 1964 vystavena jedinečná kostra slonice. Na hradě v průběhu celé sezóny konají i další akce – divadelní představení, koncerty, šermířská vystoupení, noční prohlídky, ale také svatební obřady.

Přístup k hradu

Hrad je poměrně snadno dostupný – pěšky, na kole i autem. Dovede vás k němu pozemní komunikace od křižovatky v Malenovicích. Projedete kolem pivovaru a za hradní restaurací se dáte doleva.

Pivovar Malenovice
Pivovar Malenovice

První odbočkou se dáte doprava, kolem úpravny vody. K hradu přijedete po dlážděné cestě. Před budovou muzea je vyhrazeno několik parkovacích míst. Pěší návštěvníci mohou využít také dlážděnou cestu, jež začíná u památníku obětí 2. světové války, pod hradem.

Zajímavosti v okolí

Po prohlídce hradu na vás čekají i další zajímavá místa v okolí – Malenovický rybník, kostel svatého Mikuláše.

Kostel svatého Mikuláše Malenovice
Kostel svatého Mikuláše Malenovice

Poutní místo Svatá voda se nachází asi 2 km od hradu po zelené turistické značce. Rodiny s dětmi potěší sportovní středisko v lese – Stezka zdraví (dostupné po modré turistické značce, vzdálené asi 5,5 km).

Stezka zdraví - Zlín
Stezka zdraví – Zlín

Web: www.muzeum-zlin.cz

Ubytování v okolí

Čtěte také: