Kdo by neznal píseň Na Okoř je cesta. Pokud přemýšlíte o dalším z vašich výletů, můžete si ji zapět přímo v podhradí této půvabné zříceniny nedaleko Prahy a Kladna.

Zřícenina hradu Okoř

Jakési opevnění stálo na místě hradu Okoř již ve druhé polovině 13. století, což dokazují i archeologické výzkumy. Avšak první písemná zmínka pochází až z roku 1359, kdy hrad získal bohatý František Rokycanský. Jeho rod zde zůstal téměř padesát let. V roce 1421 se hradu zmocnili husité, poté, v 16. století, měnil majitele znovu. Tentokrát padl do rukou rodu Martiniců.

V roce 1773, po zrušení jezuitského řádu, dal správce hradu strhnout střechy a začal vše rozprodávat. Tím odstartovala přeměna gotického hradu v malebnou zříceninu. Asi kolem roku 1800 se zřítila polovina velké věže a v 19. století zřícenina posloužila jako obydlí chudiny. Také se dostala do hledáčku řady malířů i turistů.

Hrad Okoř - zřícenina 2

Zřícenina hradu Okoř se nachází nedaleko Prahy, a kromě cestování po vlastní ose se sem můžete vydat například autobusem z Dejvické. Pokud přijedete automobilem, hned kousek od hradu ho zaparkujete na placeném parkovišti (50 korun za osobní auto). Hned na parkovišti se nachází občerstvení, ale další restaurace na návštěvníky čeká přímo v podhradí.

Z parkoviště kolem potoka dojdete k hradu za necelých deset minut.

Otevírací doba

Na prohlídky se dostanete od dubna do prosince, ale pouze mezi červnem a zářím platí klasická otevírací doba, tedy denně mimo pondělí. V ostatních měsících je hrad pro veřejnost otevřen o víkendech.

Vstupné

Prohlídka stojí 55 korun v týdnu a 75 kč o víkendu, děti do šesti let mají vstup ale zdarma.

Web: www.okor.cz

Mapa

Ubytování Okoř

Ubytování v okolí hradu Okoř

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
  •