Hrad Potštejn – rozsáhlá zřícenina ve Východních Čechách


Hrad Potštejn tyčící se nad stejnojmennou podorlickou obcí má už zřejmě své nejlepší časy za sebou. Z mohutného hradu v nadmořské výšce 443 m n.m. odolává času už jen několik mohutných kamenných stěn a pozůstatky hradních bran. Přesto je zde stále živo.

Hrad Potštejn parkoviště + trasa

Parkování najdete v ulici Pod Lipami vedle stejnojmenné restaurace. Z obce, v jejímž centru najdete mimo jiného zámek, je to sem pouhých 1,5 km. Na nich je rozmístěno 14 bílých kapliček náležících křížové cestě. Její poslední zastavení naleznete v hradním areálu, kde cesta končí u kaple Svatých schodů.

Hrad Potštejn

Návštěva hradu Potštejn

Vstup na hrad je možný pouze s průvodcem a je zpoplatněn. Pro návštěvníky všech věkových kategorií je připravena komentovaná prohlídka zahrnující trochu místopisu a výběr toho nejzajímavějšího z hradní historie. Chybět nemůže pověst o zakladatelích hradu, loupeživém rytíři Mikulášovi, Pernštejnech a pokladu. Po něm zde neúnavně pátrali příslušníci rodu Chamaré, kteří hrad koupili v 18. století.

Zřícenina hradu mimo sezónu

Pokud sem zavítáte mimo sezónu, nemusíte zoufat. Ještě, než dorazíte k bráně uzavřeného hradního jádra můžete si prohlédnout, co zbylo z některých níže položených hradních bran, a využít otevřeného výhledu do kraje před zastřešenou hradní věží. Vedle toho si může každý zájemce prohlédnout hrad virtuálně bez ohledu na datum a čas. Odkaz na virtuální prohlídku naleznete na oficiálních stránkách obce Potštejn.

Hrad Potštejn 2

Otevírací doba

Duben, říjen:

soboty, neděle a svátky
9.00 – 12.00 13.00 – 16.00

Květen  – září

úterý – neděle, svátky
9.00 – 12.00 13.00 – 17.00

Vstupné

Aktuální ceník najdete na webu na konci článku.

Mezi oblíbené akce patří Potštejnské poutě

Za zdmi hradu stojí hned dvě kaple. Kaple sv. Jana Nepomuckého z 18. století se nachází v místě někdejšího hradního paláce až za poslední z početných hradních bran. Barokní kaple Svatých schodů není o mnoho mladší. Vstup do ní vede z nádvoří hradu a na příchozí tu čeká dlouhé schodiště určené k modlitbám. Modlícím podle legendy připomíná cestu Ježíše Krista k soudnímu stolci. Kaple Svatých schodů není sice jediná svého druhu, kterou na našem území máme, přesto ve spojení s hradním komplexem představuje unikát. Dodnes ožívá během tradičních Potštejnských poutí.

Hrad Potštejn 3

Web: www.potstejn.cz/index.php/hrad-potstejn/o-hrade-potstejn

Zajímavá místa v okolí:

Napsat komentář