Hrad Rabí – poznejte nejrozsáhlejší zříceninu u nás

Když nevíte, kam vyrazit s dětmi, navštivte nádherné Rabí, což je největší hradní zřícenina v Čr. Hrad vznikl na začátku 13. století a někteří jej považují za krále všech českých hradů. Když byste si dali tu práci a změřili délku jeho budov a hradeb, dostali byste se na číslo 3000 metrů. Ale nejen samotná stavba vás uchvátí. Je tu ještě výhled, který sám o sobě stojí za to.


Zřícenina hradu Rabí se nachází u Sušice ve stejnojmenném menším městečku. Majestátní kamenná zřícenina se může chlubit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě, pamatuje ještě dobu před Karlem IV. Dříve hrad sloužil jako pevnost před útočníky.

Hrad Rabí 3

Hrad Rabí zajímavosti

Je součástí naší historie a vy máte možnost se o ní zase něco dalšího dozvědět. Za zmínku rozhodně stojí vysoká věž, ze kterého je nádherný výhled, udržované nádvoří, krásné okolí a velmi příjemní průvodci.

V prostorných sklepeních hradu se často konají nejrůznější výstavy a na nádvoří je vybudovaná jedna z nejhlubších studní u nás vůbec.

Kdo bude mít dost sil, měl by se vydat na prohlídkové okruhy, které více přiblíží bohatou historii a seznámí s majiteli hradu, což byl jeden z nejmocnějších rodů pozdně gotických Čech, páni z Rýzmberka, dozvíte se, kde a proč přišel o oko Jan Žižka z Trocnova nebo proč se okolnímu kraji říká prácheňský.

Hrad Rabí 2

V sezoně se zde konají různorodé kulturní akce: střílení lukem, prakem, předvádění dravých ptáků, divadelní vystoupí a mnoho dalších aktivit. Kolem hradu vede pěšina, odkud vidíte také krásně. Jen pozor. Místy je trochu neschůdná.

Hrad Rabí

Jediná nevýhoda spočívá v tom, že prohlídku hradu musíte absolvovat s průvodcem. To pro někoho může být odrazující, ale ona i jen procházka k samotné zřícenině a prohlídka nádvoří stojí za to.

Jak se sem dostat

Nejjednodušší cesta je samozřejmě autem. Z Horažďovic je to pár kilometrů, ale ani opačným směrem to není daleko. Automobil můžete nechat na placeném parkovišti pod hradem. Pozor na to, že bývá často velmi plné.

Jde to i vlakem. Vystoupíte v Žichovicích a vydáte se na příjemnou procházku k hradu. Celé okolí je protkáno sítí cyklostezek. Ze Sušice vede cyklostezka číslo 2084 a staví zde samozřejmě také autobus.

Aktuální vstupné zjistíte na webu hradu.

Web: www.hrad-rabi.eu

Ubytování v okolí

Související články: