Hrad Radyně – zřícenina v Západních Čechách

Karel IV. zanechal v naší zemi mnoho stop. Některé se dochovaly více jiné méně, o některých se ani moc neví, že jsou spjaty s tímto panovníkem. K takovým památkám patří ruina hradu Radyně, nacházející se nedaleko Plzně. Hrad se původně jmenoval Karlskrone, ale po smrti jeho zakladatele ho lidé začali nazývat podle vrchu, na kterém stojí.

Hrad Radyně

Zříceninu najdete pouhé 3 km od jihovýchodního okraje Plzně (necelých 10 km od středu města). Autem se dostanete na parkoviště v podhradí, k samotné rozvalině pak zbývá jen pár kroků. Přes hluboký příkop a zbytky hradeb vyjdete k bývalému královskému hradu.

Z hlavního paláce se zachovala obvodová zeď s oběma věžemi, z nichž jedna je upravena na rozhlednu. Během stoupání na její vrchol si prohlédnete pohádkovou expozici s bytostmi z pověstí o Radyni a historickou expozici s modelem původní podoby stavby. Po zdolání 114 schodů se vám naskytne úžasný výhled do širokého okolí, který si můžete vylepšit pomocí pozorovacího dalekohledu.

Neúprosným zubům času odolaly také dvě hluboké cisterny.

Naučná stezka Radyně

Skalní stezka, začínající v podhradí, s Karlem IV. přímo nesouvisí. I když, kdo ví? Možná se císař při projížďkách kolem svého majetku obdivoval buližníkovým útvarům stejně tak, jako budete vy. Nebo se osvěžil vodou z některé studánky. Takže, co všechno vás na tříkilometrovém okruhu se sedmi zastávkami čeká?

Buližníky, kam se podíváš

Jak napovídá název, trasa vás provede mezi menšími i většími skaliskami. Některé z nich jsou pojmenované – např. Žabí královna, Svatební stěna nebo Karlova pěst. Vidíte? Přece jen další stopa. Nejvýraznější buližníkovou zastávkou jsou Andrejšky. Tuto přírodní památku tvoří 300 metrů dlouhá skupina skal a kamenného moře. Nebojte se sejít z cesty a vydat se hlouběji do lesa. Bizarní masivy za prohlédnutí zblízka opravdu stojí.

Vyhlídky, studánky, a co dál?

Některé zastávky nabízí zajímavé perspektivy, ať už na Radyni, na Starý Plzenec nebo do bývalého kamenolomu. Potkáte dvě studánky a několik interaktivních tabulí. Zvídavé návštěvníky potěší informační panely, k odpočinku poslouží altánky a lavičky. Ani milovníci flóry nepřijdou zkrátka. Mezi stromy objeví lesní konvalinky a sasanky, na kamenech se daří hlavně mechorostům, lišejníkům a kapradinám.

Otevírací doba

Květen – srpen: 10 – 18h

Září, říjen: 10 – 17h

Otevřeno je každý den kromě pondělí.

Fotogalerie

Web: www.hrad-radyne.cz

Pár užitečných informací na závěr

  • Zřícenina ani stezka rozhodně nejsou vhodné pro imobilní osoby ani kočárky.
  • Na parkovišti se nachází Centrum služeb pro turisty s dětským hřištěm, restaurace i stánkové občerstvení s venkovním posezením.
  • Stezku si můžete na několika místech zkrátit.