Hrad Rožmberk nad Vltavou


Návštěvníci jižních Čech se mohou těšit na unikátní skvost – nádherný hrad Rožmberk, který se hrdě tyčí nad řekou Vltavou, na půli cesty mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. Pod jeho hradbami se nachází také odpočívadlo pro vyznavače vodního sportu a vodáctví.

Jeho vznik i historie je úzce spjata s rodem českých šlechticů – Rožmberků. V noci se po hradbách prochází duch známé Bílé paní – Perchty z Rožmberka.

Rožmberk hrad historie

Hrad byl postaven ve 13. století.

Hrad Rožmberk nad Vltavou

Původně se jednalo o komplex dvou staveb – Dolní hrad a dnes již zaniklý Horní hrad, z něhož se dochovala pouze věž Jakobínka.

Hrad Rožmberk nad Vltavou 4

Současná podoba hradu je ovlivněna především rozsáhlou přestavbou ve stylu romantické gotiky.  Kromě Viléma a Petra Voka patřil hrad také francouzskému rodu Buquoy, který vlastnil hrad v letech 1620 – 1945 a zasloužil se o přestavbu hradu (včetně interiérů) ve stylu anglické novogotiky.

Hrad Rožmberk nad Vltavou 3

Prohlídkové okruhy:

  1. Hlavní okruh vás provede reprezentativními místnostmi prvního patra hradu, kde jsou umístěny rozsáhlé sbírky historických a uměleckých předmětů (obrazy slavných malířů – K. Škréta, J. Kupecký, N. Grund), o něž se zasloužil především rod Buquoyů.
  2. Soukromé pokoje – expozice vás provede druhým patrem hradu a umožní pohled do soukromí posledního šlechtického rodu, který obýval hrad.
  3. Muzeum hrdelního soudnictví je k dispozici pouze v letních měsících – v červenci a srpnu. Seznamuje návštěvníky s historií hrdelního soudnictví a útrpného práva. Jeho součástí je také prohlídka Katovny.
  4. Věž Jakobínka s unikátním výhledem na krajinu.
  5. Dětský okruh určený pro radost malých zvídavých návštěvníků.

Další dění na hradě

Hrad je otevřený téměř celoročně a je dostupný po kamenném mostu z hlavní komunikace.

Hrad Rožmberk nad Vltavou 8

K dispozici je také parkoviště pod hradem. Kromě klasické prohlídky se můžete účastnit také večerní prohlídky se speciálním programem nebo se nechat v prostorách hradu přímo oddat. Hrad nabízí také možnost pronájmu prostor k pořádání společenských a kulturních aktivit.

Web: www.hrad-rozmberk.cz

Hrad Rožmberk nad Vltavou 7

Zajímavosti v okolí

Malebná krajina jižních Čech ukrývá mnoho historických památek a zajímavostí. Zájemci o historii i přírodní zajímavosti se mohou vypravit na prohlídku Cisterciánského kláštera ve Vyšším Brodě.

Cisterciánský klášter - Vyšší Brod

Potěšit se výhledy z Čertovy stěny.

Čertova stěna

Nebo vyrazit k vodní nádrži Lipno a oddat se koupání a vodním sportům či cyklistice.

Vodní nádrž Lipno

Vyšší Brod je vzdálený asi 10 kilometrů a je snadno dostupný autem, vlakem i po vodě.

Kam dál na výlety: