Hrad Starý Berštejn – zřícenina v Máchově kraji

Máchův kraj, zahrnující po slavném umělci pojmenovaný rybník či část CHKO Kokořínsko, zná většina milovníků tuzemských zájezdů jako své boty. Ovšem jen málokdo ví, že kousek od centra této oblíbené destinace – městečka Doksy – se nachází až panensky nedotknutá příroda se zajímavou zříceninou hradu Starý Berštejn.

Zřícenina starý Berštejn

Dubá, ležící jedenáct kilometrů na jih od Doks, není sice žádné výstavní město s historickým centrem či renesančním zámkem, nicméně právě zde začíná turistická značka vedoucí přes smíšené – a tedy kůrovcem nezasažené – lesy do vesničky Vrchovany, nad níž se zřícenina kdysi mohutného hradu tyčí. Po cestě můžete obdivovat opuštěné bunkry, které zde vznikaly za druhé světové války. Odvážnější, jež se rozhodnou podívat dovnitř, však nejspíš čeká nemalé zklamání: vnitřek bunkru je většinou plný navátého listí a plastových odpadků. To však rozhodně nic nemění na romantičnosti krajiny, kterou jen dokreslují rozlehlé louky, na něž je člověk z lesa turistickou značkou vyveden. Dnes jsou z nich z velké části pastviny pro koně, ve Vrchovanech se totiž nachází rozlehlé stáje specializované na plemeno Hafling.

Starý Berštejn - zřícenina hradu
Zřícenina hradu Starý Berštejn

Z této nenápadné vesničky už vede přímá cesta na Starý Berštejn, která samozřejmě prudce stoupá. Kdo se však přemůže a tento kilometrový „krpál“ statečně zdolá, je odměněn nejen zajímavou stavbou, do které se při troše štěstí a mrštnosti dá i vlézt, ale také výhledem na část kraje, tolik milovaného Máchou, který se mu před očima rozkládá jako na dlani. K vidění jsou pole, louky, lesy, balíky slámy sušící se na další sezónu, někdy dokonce srnka či celé stádo a – což je snad úplně nejmagičtější – téměř žádné domy či města.

Po zdolání této náročné trasy je možné občerstvit se ve vrchovanské hospodě, nalézající se přímo vedle obecního úřadu a zastávky autobusu. Tak směle do toho, Máchův kraj trochu jinak už čeká!