Hrad Sümeg – tip na výlet do Maďarska


Krajina kolem Vás bude mírně zvlněná, že to až bude připomínat tu roztomilou zvlněnost českého venkova a k Balatonu to budete mít nějakých 20 kilometrů, když na Vás najednou vykoukne silueta maďarského “Řípu“ a vy poznáte, že jste na místě – u maďarského hradu Sümeg.

Historie hradu Sümeg v Maďarsku

Hrad Sümeg v Maďarsku

Člověk by čekal, že téměř v srdci Maďarska, jen kousek od Balatonu a na dohled pohoří Badacsony, vyrostla, tato nejdříve tvrz, poté hrad postupně přebudovaný na pevnost, jako obrana proti osmanským vojskům. Příčinou však byly kupodivu mongolské kmeny, které se pokusily o invazi v letech 1241 – 1242. To přimělo krále Bélu IV ke zbudování zdejšího hradu, mimo jiné i jako podnětu k budování dalších obranných objektů. Nejstarším objektem areálu je věž ze 13. století, z níž se nabízí výhled nejen na zdejší vinice, ale i stejnojmenné město pod hradem.

TIP: Sárvár – termální lázně v Maďarsku

Blížící se turecké nebezpečí způsobilo, že se Sümeg stal na dlouhá léta sídlem veszprémského biskupa. Ve známost vstoupil nejvíce biskup András Köves, který se s velitelem hradu Jozsou Oamányim postaral o výraznou přeměnu hradního areálu.

Sumeg hrad - Maďarsko

Současnost Sümegu

Bude to trochu paradoxní, ale zkázu Sümegu nepřinesli ani mongolská, ani turecká vojska, nýbrž vojska habsburská, která se v roce 1713, po potlačení Rákocziho války za nezávislost, postarala o vypálení zdejšího hradu. Na své zmtrvýchvstání si muselo panské sídlo počkat hodně dlouho. Teprve v roce 1957 došlo k jeho obnově, která trvala celých 7 let.

Přečtěte si další: Články o Maďarsku.

V roce 1989 přešel celý areál do soukromých rukou a po vyčištění celého areálu, teď už řadu let nabízí návštěvníkům nejen nádherný výhledem do širokého okolí, ale i řadu jiných aktivit. Ať už expozice týkající se historie hradu, možnost nahlédnutí do středověké kuchyně, setkání s rozmanitým zvířátky oživujícími prostory nádvoří nebo rozmanité atrakce pro dětské návštěvníky.

Web: www.sumegvar.hu

Ubytování – Booking

Související:

Napsat komentář