Hrad Svojkov – zřícenina


Zřícenina skalního hradu Svojkov se nachází ve stejnojmenné obci na českolipsku jen pár kroků od parkoviště. Až tudy budete projíždět a zbyde vám 20 minut času, určitě sem zavítejte.

Parkování a kudy odtud

Kde zaparkovat jsem popisoval v článku o skalní kapli v Modlivém dole, takže stačí nahlédnout. Od parkoviště se dejte vpravo, pár metrů půjdete podél silnice a poté odbočte opět doprava, kde je pěkně udržovaná svojkovská zahrada. Uvidíte lavičku a nad ní na malém kopečku je zřícenina.

O zřícenině hradu Svojkov

Svojkovský hrad stojí na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu od počátku 14.století. Při stavbě bylo použito skalní podloží a jak se můžete podívat na foto níže, některé části hradu byly vytesány přímo do skály. Měl tři patra a schody vedly zvnějšku.

  • Zajímavost: V této tvrzi nebyla voda, studna, která byla vyhloubena poblíž, měla hloubku 36 metrů a sloužila pro zásobování vodou celého statku.

Posledními vlastníky starého hradu byli Rodewitzové. V roce 1590 zde vypukl požár, majitel nechal dřevěnou část hradu strhnout a celé panství prodal. Vystřídalo se zde několik majitelů a ten nový, Adam František z Knoblochů nechal v letech 1650 – 1664 na původním místě vystavět malý barokní zámek. Od té doby opět vystřídal několik majitelů.

V roce 1957 zde opět hořelo, poté byl rekonstruován, ale během dokončujících prací další pořád budovu téměř zničil. 3.března 1959 vydal ONV Nový Bor rozhodnutí k demolici budovy.

Od roku 2008 je objekt zámecké zahrady vlastníkem obec Svojkov. Ta má bohatou historii, jak se můžete dočíst na informační tabuli.

V zadní části zaniklého hradu je vlevo zajímavá skrýš, dětem se bude určitě líbit.

Fotogalerie

Zajímavosti v okolí:

Napsat komentář