Zřícenina hradu Trosky nabídne nádherný výhled do okolí, brána do pekel stojící na sopečných pilířích, sídlo šlechty i loupežníků. To vše se skrývá v historii hradu, který je dominantou Českého ráje a oblíbeným turistickým cílem.
Obsah článku
Hrad Trosky – Český ráj
Zřícenina státního hradu Trosky leží na vrcholu hory Trosky (488 m.n.m.) u obce Troskovice v Libereckém kraji. Nejvyšší bod hradu, věž Panna je 57 m vysoká a její vrchol ve výšce 514 m je zároveň nejvyšším bodem Vyskeřské vrchoviny. Druhá věž Baba je o 10 m nižší.
Hrad byl založen koncem 14. století mezi dvěma sopečnými sopouchy stavitelem Čeňkem z Vartemberka. Jeho důmyslně propracovaný systém 3 obranných pásů (hradby 1,5 – 2 metry široké a až 15 metrů vysoké), velká sklepení plná zásob a vlastní studna ho vždy ochránili v dobách obléhání. Ubránil se dokonce i samotnému Janu Žižkovi. Je typickou ukázkou středověkého pevnostního stavitelství. Po bitvě na Bílé hoře jej získal Albrecht z Valdštejna a v roce 1648 byl obsazen Švédy a v témže roce vypálen císařským vojskem. V 19. století se stal oblíbeným turistickým místem a námětem pro mnohé malíře.
Hned za první bránou, po zaplacení vstupného, vás přivítá čert. Místní vesničany vždy hora v podobě ďáblových rohů děsila. Začalo se tradovat, že hrad mají v moci pekelníci. Ty ovšem vyrušil stavitel hradu. Když navíc začal razit studnu a dal tajně budovat rozsáhlá sklepení a podzemní chodby, čerti se rozzlobili a vztekle bořili zdi i lešení. Klidu hrad dosáhl až po dokončení stavebních prací.
Historie hradu
Další pověst dala jméno oběma věžím. Na hradě se členové rodiny nepohodli kvůli víře. Babička Markéta, horlivá katolička se zle hádala s vnučkou Barborou, která kvůli svému milenci přestoupila ke kališníkům. Spor vedl tak daleko, že se obě ženy nechtěly potkávat a proto se každá odstěhovala na jednu z věží.
Babička na tu nižší, kvůli méně schodům, a vnučka na tu vyšší. Přestože byly od sebe odděleny, nenáviděly se tak, že na sebe každý den z oken pokřikovaly urážky. Proto vesničané časem začali věže nazývat Panna a Baba. Lehce adrenalinový výstup po schodech na tyto věže určitě stojí za námahu a odmění vás úžasným výhledem do okolí.
Parkování
Trosky jsou velice dobře přístupné. Autem se dá dojet až na parkoviště vzdálené asi 100 metrů od hradu a kolem prochází modrá, zelená i červená turistická značka.
Ceník – vstupné
Nejsou zde prohlídkové okruhy, a proto si můžete za jedno vstupné prohlédnout celý hrad Trosky. Aktuální ceny najdete na webu (odkaz dole).
Otevírací doba hradu Trosky
Otevírací doba se liší. V dubnu a říjnu je hrad přístupný pouze o víkendech a státních svátcích od 9 do 16:00. V květnu, červnu a září od 9 do 17:30 denně mimo pondělí a o prázdninách denně od 9 do 17:30. Milovníci psů se do hradu se svým mazlíčkem nepodívají, ale pro pejsky je zde ve stínu vybudované psí parkoviště s miskami na vodu. Na hradě je pouze pokladna, kde si můžete zakoupit pohlednice a malé suvenýry. Občerstvit se můžete v restauraci, nacházející se asi 50 metrů od první brány.
Hrad Trosky sice nepatří mezi největší hrady v Čechách (největší v ČR je Pražský hrad), rozhodně je ale příjemným a zajímavým místem pro rodinný výlet. Jeho romantická atmosféra a okolí vám jistě přirostou k srdci natolik, že se sem budete rádi vracet.
Fotogalerie
Web: www.hrad-trosky.eu