Hrad Trosky v Českém ráji


Zřícenina hradu Trosky nabídne nádherný výhled do okolí, brána do pekel stojící na sopečných pilířích, sídlo šlechty i loupežníků. To vše se skrývá v historii hradu, který je dominantou Českého ráje a oblíbeným turistickým cílem.

Hrad Trosky – Český ráj

Zřícenina státního hradu Trosky leží na vrcholu hory Trosky (488 m.n.m.)  u obce Troskovice v Libereckém kraji. Nejvyšší bod hradu, věž Panna je 57 m vysoká a její vrchol ve výšce 514 m je zároveň nejvyšším bodem Vyskeřské vrchoviny. Druhá věž Baba je o 10 m nižší.

Hrad byl založen koncem 14. století mezi dvěma sopečnými sopouchy stavitelem Čeňkem z Vartemberka. Jeho důmyslně propracovaný systém 3 obranných pásů (hradby 1,5 – 2 metry široké a až 15 metrů vysoké), velká sklepení plná zásob a vlastní studna ho vždy ochránili v dobách obléhání. Ubránil se dokonce i samotnému Janu Žižkovi. Je typickou ukázkou středověkého pevnostního stavitelství. Po bitvě na Bílé hoře jej získal Albrecht z Valdštejna a v roce 1648 byl obsazen Švédy a v témže roce vypálen císařským vojskem. V 19. století se stal oblíbeným turistickým místem a námětem pro mnohé malíře.

Hrad Trosky v Českém ráji 2

Hned za první bránou, po zaplacení vstupného, vás přivítá čert. Místní vesničany vždy hora v podobě ďáblových rohů děsila. Začalo se tradovat, že hrad mají v moci pekelníci. Ty ovšem vyrušil stavitel hradu. Když navíc začal razit studnu a dal tajně budovat rozsáhlá sklepení a podzemní chodby, čerti se rozzlobili a vztekle bořili zdi i lešení. Klidu hrad dosáhl až po dokončení stavebních prací.

Hrad Trosky v Českém ráji 3

Historie hradu

Další pověst dala jméno oběma věžím. Na hradě se členové rodiny nepohodli kvůli víře. Babička Markéta, horlivá katolička se zle hádala s vnučkou Barborou, která kvůli svému milenci přestoupila ke kališníkům. Spor vedl tak daleko, že se obě ženy nechtěly potkávat a proto se každá odstěhovala na jednu z věží.

Čtěte: Tipy na výlety v Českém ráji.

Babička na tu nižší, kvůli méně schodům, a vnučka na tu vyšší. Přestože byly od sebe odděleny, nenáviděly se tak, že na sebe každý den z oken pokřikovaly urážky. Proto vesničané časem začali věže nazývat Panna a Baba. Lehce adrenalinový výstup po schodech na tyto věže určitě stojí za námahu a odmění vás úžasným výhledem do okolí.

Hrad Trosky v Českém ráji 4

Parkování

Trosky jsou velice dobře přístupné. Autem se dá dojet až na parkoviště vzdálené asi 100 metrů od hradu a kolem prochází modrá, zelená i červená turistická značka.

Ceník – vstupné

Nejsou zde prohlídkové okruhy, a proto si můžete za jedno vstupné prohlédnout celý hrad. Aktuální ceny najdete na webu (odkaz dole).

Hrad Trosky v Českém ráji 5

Otevírací doba

Otevírací doba se liší. V dubnu a říjnu je hrad přístupný pouze o víkendech a státních svátcích od 9 do 16:00. V květnu, červnu a září od 9 do 17:30 denně mimo pondělí a o prázdninách denně od 9 do 17:30. Milovníci psů se do hradu se svým mazlíčkem nepodívají, ale pro pejsky je zde ve stínu vybudované psí parkoviště s miskami na vodu. Na hradě je pouze pokladna, kde si můžete zakoupit pohlednice a malé suvenýry. Občerstvit se můžete v restauraci, nacházející se asi 50 metrů od první brány.

Navštivte: Český ráj a Prachovské skály.

Hrad Trosky sice nepatří mezi největší hrady v Čechách (největší v ČR je Pražský hrad), rozhodně je ale příjemným a zajímavým místem pro rodinný výlet. Jeho romantická atmosféra a okolí vám jistě přirostou k srdci natolik, že se sem budete rádi vracet.

Mapa

Web: www.hrad-trosky.eu

Ubytování v Rovensku pod Troskami

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář