Hrad Týřov – zřícenina na Křivoklátsku


Týřov je malý, neznámý hrad uprostřed CHKO Křivoklátsko, nad řekou Berounkou má jednu z nejzajímavějších historií památek na území Čech, přestože o něm slyšela pouze opravdu malá skupinka lidí. A já Vám teď přiblížím jeho historii.

Tento gotický hrad je jeden z nejlépe takticky postavených na území České republiky. Je postaven zhruba 310 metrů nad mořem nedaleko Skryjí nad řekou Berounkou, díky čemuž si ji spousta vodáku jednoduše musela všimnout.

Týřov založil sám Václav I. kolem roku 1249. Během toho samého ho dokonce přijel navštívit i syn Václava, Přemysl Otakar II., žádajíc o milost, avšak na rozkaz byl zatčen a uvězněn.

Hrad Týřov

Byl velice oblíbený mezi panovníky. Karel IV. si ho oblíbil až tak moc, že ho vykoupil zpět pod korunu českou a od té doby nezměnil majitele.

Původně měla tato památka dokonce 9 věží a 4 věžice a tímto se stal jedinečným na území Čech. Týřov byl tak pevný, že ani jednou nebyl dobyt či poškozen, a dokonce i husitská vojska se mu raději vyhnula.

Cesta na zříceninu hradu  je opravdu líbezná. Většinu doby jdete schováni pod korunami, proto je výlet možný i během perného léta, kdy to vidíte doslova ,,na ručník”. Ve chvíli, kdy se dostanete pod hrad a vzhlédnete vzhůru, mnozí z vás si zřejmě řekne: ,,Asi bychom se měli otočit.” Ano, cesta nahoru opravdu není lehká. Naštěstí jich je více než jedna, a proto volte opatrně. Šel bych postranní pravou, kde je cesta nahoru příjemná a nemusíte se zachytávat větví.

Parkování + začátek trasy

Pokud se vám hrad líbí a chtěli byste ho navštívit, jeďte do Skryjí, kde bych být Vámi zanechal auto a odtud bych šel pěšky na Týřov. Pokud chcete trasu o trochu delší, zastavte v Týřovicích a odtud můžete jít buď trasou dlouhou 3,9 km, nebo trasu 5,5 km dlouhou. Ze svých zkušeností bych doporučil obě dvě.

Přeji Vám hodně štěstí při cestě na tuto krásnou, historicky založenou památku a užijte si krásný, volný výhled z vrcholu kopce. Stojí to za to!

Nedaleko odtud ( 7km, 10 minut autem) lze navštívit Skryjské jezírko s vodopádem.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Kam dál?

Velíz – slovanské rituální místo

Napsat komentář