Hradec Králové, metropole Královehradeckého kraje, stejně jako jiná města stojí za návštěvu. Má krásné památky a nádherné historické náměstí, kterému vévodí Bílá věž a s ní sousedící Katedrála svatého ducha. V okolí jsou mnohé další zajímavosti, které jsme navštívili a v článku je všechny popíšu.
Obsah článku
Parkování v Hradci Králové
Zaparkovat je možné přímo na Velkém náměstí, odtud to je k věži jen pár metrů. Co se týče placení v automatu na parkovišti, není problém platit kartou, ale i mincemi.
Ubytování
Jedno z nejlepších hodnocení na Bookingu má Duran Penzion. Má vlastní restauraci i neplacené parkoviště. To v poslední době není pravidlem a několikrát už jsme také museli během pobytu platit za parkování. Když je dostupné a zdarma, je to výhoda. Toto ubytování je ale skoro 3km od centra.
Kdo chce bydlet přímo v centru dění, ten může zvolit Střešní apartmán s terasou. Odtud to je jen 350 metrů od centra.
Velký apartmán na náměstí bude vhodný pro všechny milovníky nočního života. Centrum je jen 100 metrů odtud.
Památky a zajímavosti
Bílá věž
Bílá vyhlídková věž v Hradci Králové je vskutku vysoká a vidět je z ní hodně do dáli.
Otevírací – provozní doba
- Denně 9 – 18h (zavřeno 1. ledna, 24. prosince a 7. září)
Ne vždy se vstupné na vyhlídkovou věž platí hned dole u vstupu, jako právě zde. Odtud se vydáte po dřevěném schodišti až na vrchol. Cestou uvidíte i tento velký přes 500 let starý zvon Augustin.
Aktuální ceny vstupného zjistíte na webu.
Poté, co vyšlápnete všech 226 schodů, se můžete podívat na město Hradec Králové a jeho okolí a také vrcholky Orlických hor a Krkonoš. Výhled parádní, aby ne z výšky 72 metrů.
Při sestupu dolů je trasa částečně rozdělena, takže se na schodišti po celou dobu nepotkáváte s dalšími turisty.
Skleněný model Bílé věže
Ještě než z Bílé věže vyjdete, sejděte podle ukazatele do přízemí, kde je moc pěkný skleněný model v měřítku 1:20. Je složen z 500ks skla a váží cca 1000 kg.
Katedrála sv. Ducha
Tu vidíte na obrázku vlevo. Založila ji Eliška Rejčka v roce 1307. Celou historii si můžete přečíst zde.
Kanovnické domy
Chráněná památka České republiky se nachází vedle výše zmíněné katedrály. Původně to byly renesanční domy, v 18.století bylo všech 5 domů přestavěno do barokního slohu.
Dům U Beránka
Původně zde byla jezuitská kolej, poté hotel U Zlatého Beránka. Ten měl ale problémy se statikou, tak jej v roce 1905 strhli a byl na původním místě postaven Dům U Beránka.
Terasy Karla Otčenáška
Název parku, kterému se dříve říkalo Jižní terasy, je věnován hradeckému biskupovi tohoto jména. Místo je to moc zajímavé, je zde mnoho laviček, stromů a květin.
Na 3 patrech tu najdete 3 fontány, tato „s ptákem“ je pohyblivá.
Co ještě vidět v Hradci Králové
Obří akvárium
V centru krajského města je od roku 1998 expozice mořských živočichů.
Giant aquarium, jak je také tento dům nazýván, (někdy také mořské akvárium), je dvoupatrový. Akvárium, které se nalézá vevnitř je opravdu několik metrů vysoké a do místnosti s klasických stropem by se nevešlo.
Najdete v něm mnoho sladkovodních ryb, když budete mít štěstí uvidíte jak ryby krmí potápěč (potápěčka :).
Také chodba akváriem je velmi zajímavá, ryby plavou nad vámi, jak je vidět na fotkách.
Dům Envi nabízí kromě prohlídky akvária i část tropické přírody z Jižní a Střední Ameriky a také tropickou lávku v deštném pralese, dětem se jistě bude líbit.
Můžete si zde zakoupit mnoho tematických předmětů, které se vztahují k „obyvatelům“ tohoto domu.
Jaké je aktuální vstupné, ceník a otevírací oba najdete na webu.
Botanická zahrada léčivých rostlin
V botanické zahradě Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy uvidíte, jak probíhá pěstování léčivých rostlin pro pedagogické účely.
Vstupné je dobrovolné, určitě tuto zahradu ale podpořte, zaslouží si to. Můžete přispět jak do kasičky u vchodu, nebo přímo QR kódem.
Z budovy, na kterou dojdete po bočním schodišti, budete mít tento výhled.
Zaparkovat se dá hned u vchodu zdarma. Místo zajímavé, ale chce to přijet v den, kdy nebude 40C na slunci, jako v den naší návštěvy. Naštěstí zde je několik laviček ve stínu a také dřevěný altánek.