Hradec Králové – Salon republiky, nabízí historii, sport i kulturu


Hradec Králové je malebné, takřka stotisícové univerzitní město na soutoku Labe s Orlicí. Věnné město českých královen, v dobách První republiky nazván Salonem republiky díky působení architektů Kotěry a Gočára, jejichž stopa je dodnes nesmazatelná. Město návštěvníkovi nabídne vše od poznání historie přes sport až po bohatý kulturní život.

Kudy do Hradce Králové

Přístup do města je pohodlný autem (z Prahy dálnice D11), zaparkovat se dá na placených místech v centru, popř. v obchodních centrech (Futurum, Aupark, Atrium). Dobrý je také přístup vlakem (hlavní nádraží je první památka, kterou při cestě vlakem v Hradci uvidíte).

Pamětihodnosti a zajímavosti v Hradci Králové

Z dalších pamětihodností stojí za návštěvu Velké náměstí s hradeckou dominantou Bílou věží, Katedrálou sv. Ducha nebo kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Lákavým spojením výtvarného umění a architektury je čerstvě zrekonstruovaná Galerie moderního umění.

V centru se také nachází secesní budova Muzea východních Čech (arch. Jan Kotěra), která nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Mezi další skvosty města patří například Gymnázium J. K. Tyla nebo budovy Sboru kněze Ambrože (arch. Josef Gočár). Z modernějších staveb je velmi pozoruhodná Studijní a vědecká knihovna, Terminál hromadné dopravy nebo Ústřední půjčovna Knihovny města HK, původně továrna Vertex, jejíž přeměnu navrhoval architekt a herec David Vávra, hradecký rodák.

Aktivity ve městě

Nejste-li příznivcem historie, lze navštívit Obří akvárium, hvězdárnu a planetárium na Novém Hradci, aquacentrum, plavecký bazén nebo koupaliště Flošna – vše dobře dostupné MHD. Pokud jste sportovním divákem, zajděte na hokej či fotbal (stadion – tzv. „hradecká lízátka“).

Kultura a kulturní akce Hradec Králové

Co se kultury týče, lze navštívit kino Bio Centrál, Filharmonii HK, Klicperovo divadlo, Divadlo Drak, v červnu festival Divadlo evropských regionů, dále Jazz goes to town, Rock for People, Hip Hop Kemp nebo letecký festival CIAF.

Kam v okolí

Pokud byste chtěli vyjet za hranice města, rozhodně lze jet na kole: město je cyklostezkami přímo poseté, a vyjet se dá do hradeckých lesů například na cyklostezku Hradečnice. Za zmínku stojí i Šrámkův statek, roubená stavba z 19. století v tomto kraji takřka nevídaná.

To je ale jen stručný výčet hradeckých dominant. Je toho daleko víc a nezbývá, než popřát šťastnou cestu a ať se vám v Salonu republiky líbí!

Fotogalerie

Další zajímavosti v Hradci a okolí:

Napsat komentář