Hrádečná u Chomutova – vesnička v Krušných horách


Krušné hory ukrývají ve svém nitru nejedno zajímavé místo. Jednou z malých a turisticky neprobádaných vesniček je i Hrádečná u Chomutova. Rozkládá se u chráněné oblasti, Bezručova údolí, které je naplněno panensky čistou přírodou.

Hrádečná – Chomutov

Příjezdová cesta do vesnice vás na první pohled může zmást. Skoro to vypadá, že jste zabloudili. Poté co klesáte hlouběji a níže mezi stromy, začnou se zřetelně objevovat obrysy chaloupek.

Hrádečná u Chomutova

Hradečná je celá stavěna na svahu, a proto, abyste poznali její krásy, je nutné pokračovat v cestě z kopce.

Čtěte kam na výlet v Krušných horách.

Horní části dominuje stavení s mnoha stájemi. Milovníci zvířat mohou využít projížďky na koni, aby si pohled na okolní krajinu vychutnali ze sedla. Pokud vás neoslovuje držení třmenů, vychutnávejte si alespoň vůni statku a pohled na různé orací nástroje z minulé doby.

Cestu do spodu vesnice lemují domy obyvatel, kteří se zde usadili na stálo. Není jich mnoho, a proto je rychle vystřídají dřevěné a skromné chaty.

Dostáváme se až na malé náměstí, které je obklopeno několika statky s mohutnými bránami do dvora. Mnoho staveb si zde zachovalo původní podobu. Vesnice byla založena ve čtrnáctém století a kompoziční uspořádání pozemků a domů zůstalo téměř neporušené. Významnou stavbou pro místní obyvatele se stala kaple.

Hrádečná u Chomutova 2

V jejím okolí se nachází posezení pro cyklisty, ale i pěší turisty.

TIP: V Chomutově je také pěkný zoopark a také rozhledna – vyhlídková věž na náměstí.

Kaple je z vnější strany nově zrekonstruovaná. Uvnitř je provedena výmalba od místního malíře pana Rampacha, která této sakrální stavbě vdechla život. Jestliže dorazíte v neděli na dvanáctou hodinu, rozezní se zvonek kaple a ohlásí poledne.

Tím prohlídka nekončí. Na konci v nejnižší části obce je rybník s průzračnou vodou a lekníny. Šumění vody se rozléhá po celém okolí. Voda přichází z vrchu vesnice a poté stéká po kamení dále do lesa. U tohoto relaxu se mohou děti vyřádit na protějším hřišti.

Hradečná je příjemným místem pro zklidnění a načerpání nové energie. Ticho, vůně lesa a tekoucí voda vás přivede na chvíli do ráje.

Mapa

Napsat komentář