Hravý Poníkov – kontaktní minizoo v Petrovicích u Hořic


Hravý Poníkov je malá kontaktní minizoo, ve které se seznámite se spoustou domácích zvířat. Se svými dětmi a přítelem jsme se tam vydali na začátku července. Slyšela jsem o Poníkovu mnohem dříve, ale udělat si čas na celé odpoledne bylo horší.

V době, kdy jsme Poníkov navštívili, bylo jeho zázemí v Kalu u obce Pecka. Cestu jsme snadno našli. K samotnému statku vedla bahnitá cesta, takže na tu doporučujeme určitě holínky, což oceníte také v areálu, protože po dešti je všude bahno. Areál je uzpůsobený potřebám zvířat. Moje holky byly nadšené z prasátka, koz, poníků, ale také z malých koťat, která se pořád motala mezi našima nohama.

Děti si užijí hlavně jízdu na koních

Přijeli jsme hlavně kvůli koním a poníkům, pro moje děti je jízda na nich zážitkem, o kterém nadšené vyprávějí každému. V Hravém Poníkově si děti sami vyberou, na kterém poníkovi chtějí jezdit. Větší děti si ho sami odvedou na místo, kde se přiváže a před jízdou vykartáčuje. Děti se tak seznámí i s péčí o koně, která je často velmi náročná. Poté si koníka osedlají a společně s majitelkou areálu či jejím manželem se mohou vydat na procházku lesem. Při jízdě je potřeba mít helmu (stačí cyklistická), děti vybavte i teplejším oblečením, protože se procházka může protáhnout. My jsme měli to štěstí, že děti našly cestou lesem i lesní jahody, takže došlo i na svačinku :)

Rodiče mohou jít jako doprovod nebo v areálu počkat, až se jim děti vrátí. Zvířat je tu hodně, takže možná ani nestačíte nakrmit a pohladit všechna. Majitelka Poníkova je vděčná za každou dobrotu, kterou zvířatům přivezete, ať se jedná o tvrdé pečivo, granule pro kočky, obilí nebo ovoce a zelenina. Po projížďce děti dostávají další informace, jak o koně pečovat. Když už mají dost zvířátek, mohou si děti pohrát na velkém pískovišti, sama majitelka před našima očima vyráběla domácí modelínu. Možností je tu opravdu mnoho a majitelka nemá problém upravit program přesně na míru vašim dětem, aby se tu cítily opravdu dobře.

Zaplatíte až při odchodu, vítané jsou tašky plné tvrdého pečiva

S sebou si připravte dostatek pití a také svačinku, protože občerstvení se tu zatím nenabízí.

Aktuálně se Hravý Poníkov přestěhoval do Petrovic, které se nacházejí 10 km od Hořic i od Nového Bydžova.

Hradce Králové to budete mít asi 20 km. Podrobný popis cesty najdete na jejich stránkách https://hravy-ponikov.webnode.cz/, kde si také přečtete ceník nebo co si vzít s sebou, abyste se tu cítili dobře.

Majitelka areál neustále vylepšuje, samozřejmě v rámci svých finančních možností. Určitě ale neváhejte a tuto malou kontaktní zoo navštivte a podpořte ji v činnosti. Během roku Poníkov pořádá různé akce, na které jste srdečně zváni, poznáte nové prostředí, dětí se naučí, jak se správně starat o zvířátka a v neposlední řadě strávíte odpoledne na čerstvém vzduchu a děti budou plné nových zážitků.

Fotogalerie