Hronov – malé město českých velikánů


Město Hronov leží na severovýchodě Čech nedaleko polských hranic. Byť se na první pohled může zdát, že zde nic nenajdete, opak je pravdou. Jen zastavení na náměstí a procházka po zajímavých místech v jeho nejbližším okolí vydá přinejmenším na celé odpoledne.

Město Hronov – náměstí Československé Armády

Do centra města se dostanete pohodlně autem po hlavním silničním tahu vinoucím se Hronovem. Objevíte zde hned 3 parkoviště, na kterých se pokaždé najde volné místo k zaparkování.

Hronov náměstí

Dominantou náměstí je Jiráskovo divadlo, postavené na počest místního rodáka. Monumentální budova je postavena v konstruktivistickém stylu s neoklasicistními prvky.

Hronov divadlo

Pokud dorazíte v čase oběda, můžete si zde vybrat hned z několika podniků světových kuchyní. Přímo na náměstí najdete restaurace s kuchyní českou, americkou a italskou. Pro něco k zakousnutí se pak můžete stavit v jedné z cukráren a v letních měsících zde ochutnáte i vyhlášenou zmrzlinu.

Hronov zajímavosti

Park Aloise Jiráska

Pokud se z náměstí vydáte mírně do kopce, narazíte na rodný domek Aloise Jiráska. Českého spisovatele, který se zde narodil v roce 1851 a vyrůstal zde. V tomto malém dřevěném domečku se nachází expozice, která vás s tímto významným českým literátem seznámí.

Hronov park

O kousek dál naleznete Jiráskovu sochu v životní velikosti. Ta se nalézá v přilehlém parku, který také nese Jiráskovo jméno. Najdete zde dětská hřiště, brouzdaliště a i malé koupaliště spojené s říčkou Metují, která Hronovem protéká. V nočních hodinách je osvětlená barevnými světly a z můstků, které přes ní vedou, je to doopravdy hezká podívaná.

S Jiráskem se ještě také pojí každoroční a v Evropě vůbec nejstarší divadelní festival: Jiráskův Hronov. Tato divadelní přehlídka probíhá každý rok první týden v srpnu již od roku 1931 (tedy od úmrtí Aloise Jiráska). Nebyla přerušena ani druhou světovou válkou, kdy proběhla částečně tajně, ani kovidovými roky, kdy letní uvolnění opatření její průběh umožnilo.

Čapkův mlýn

Přes park dojdete ke staré papírně, neboli Čapkovu mlýnu. Zde bratři Čapkové trávili čas hlavně v mládí o prázdninách u svého dědečka. Proto je právě Hronov zmíněn v několika jejich pohádkách. V dnešní době mlýn slouží částečně jako penzion a částečně jako galerie.

Zvonice

Od mlýnu už je to jen kousek ke zvonici, což je jedno z nejvýše položených míst celého Hronova. Stojí na kopci přímo nad Čapkovým mlýnem. Rozhodně se k ní vydejte, jelikož mimo zvonice si zde můžete prohlédnout i kostel a malý poklidný hřbitůvek.

Kam večer?

Pokud v Hronově zůstanete i na večer, můžete se zastavit v místní čajovně. V příjemném prostředí na terase s výhledem na Jiráskův park si kromě čaje můžete dát i něco dobrého k jídlu.

Jestli ale raději chcete něco ostřejšího, než čaj, vydejte se na druhou stranu od centra k domečku zvanému Triton. Zde naleznete nejrůznější vína a klasické hospodské pochutiny, jako chleba se sádlem, nakládané sýry a mnoho dalšího.

Ubytování Hronov