Hukvaldy – zřícenina hradu, památník Leoše Janáčka i hradní obora


Obec Hukvaldy se nachází v okrese Frýdek-Místek. Návštěvníkům poskytuje bohaté zážitky a poučení v oblasti historie, kultury a přírodopisu.

Zřícenina hradu Hukvaldy

Ke zřícenině hradu ze 13. století vás dovede naučná stezka Hradní vrch. Začíná u brány obory, po asfaltové cestě stoupá nahoru ke hradu, pak se lesem vrací zpátky k bráně. Asfaltovou cestu pohodlně zdoláte i s kočárkem. Trasa po ní měří cca 1400 m. Lesní část stezky je o něco kratší.

Hrad Hukvaldy

Vstupné pro dospělé stojí 90 Kč, děti do 14 let a senioři nad 65 platí 50 Kč. Každou celou hodinu kromě 12:00 je možné připojit se k průvodci a poslechnout si historii nejen samotného hradu, ale i celé obce a jejího okolí.

Web: www.hradhukvaldy.eu

Památník Leoše Janáčka

Leoš Janáček se narodil na Hukvaldech, a přestože pak působil především v Brně, Hukvaldy měl stále rád a často se do nich vracel. V domě, kde pobýval, se dnes nachází Památník Leoše Janáčka. V dolním patře se nacházejí tři místnosti s dobovým interiérem, nahoře audiovizuální místnost, kde se představuje Janáčkova tvorba. Vstupné pro dospělé je za 70 Kč, pro děti za 40 Kč.

TIP: Zřícenina hradu Rožnov pod Radhoštěm

Vzpomínku na Janáčka uchovává také socha lišky Bystroušky. Ta se nachází v oboře na NS Hradní vrch. Až u ní budete, pohlaďte ji na ocase a něco si přejte, brzy by se vám to mělo splnit.

Socha lišky bystroušky - Hukvaldy

Fauna a flora

Hukvaldy jsou známé též hradní oborou. Uvidíte zde výjimečné stromy, buky staré až 240 let. V oboře žijí stáda daňků. Zatoužíte-li po exotické přírodě, navštivte Tropic Hukvaldy, kde uvidíte masožravé rostliny, kaktusy a sukulenty, citrusy, mučenky a také mnohá zvířata, jako je ara ararauna, kakadu nebo mluvící loskuták.

Hradní obora - Hukvaldy

Žaludky naplníte v lašských restauracích

Jak vidíte, na Hukvaldech budete mít co dělat skoro celý den. Přijďte si odpočinout do centra obce do jedné z pěkných lašských restaurací s poctivou kuchyní.  Nabijte se zde energií na další bádání nebo dlouhou cestu domů.

Ubytování v okolí