Hukvaldy – zřícenina hradu, památník Leoše Janáčka i hradní obora


Obec Hukvaldy se nachází v okrese Frýdek-Místek. Návštěvníkům poskytuje bohaté zážitky a poučení v oblasti historie, kultury a přírodopisu.

Zřícenina hradu Hukvaldy

Ke zřícenině hradu ze 13. století vás dovede naučná stezka Hradní vrch. Začíná u brány obory, po asfaltové cestě stoupá nahoru ke hradu, pak se lesem vrací zpátky k bráně. Asfaltovou cestu pohodlně zdoláte i s kočárkem. Trasa po ní měří cca 1400 m. Lesní část stezky je o něco kratší.

Hrad Hukvaldy

Vstupné pro dospělé stojí 90 Kč, děti do 14 let a senioři nad 65 platí 50 Kč. Každou celou hodinu kromě 12:00 je možné připojit se k průvodci a poslechnout si historii nejen samotného hradu, ale i celé obce a jejího okolí.

Web: www.hradhukvaldy.eu

Památník Leoše Janáčka

Leoš Janáček se narodil na Hukvaldech, a přestože pak působil především v Brně, Hukvaldy měl stále rád a často se do nich vracel. V domě, kde pobýval, se dnes nachází Památník Leoše Janáčka. V dolním patře se nacházejí tři místnosti s dobovým interiérem, nahoře audiovizuální místnost, kde se představuje Janáčkova tvorba. Vstupné pro dospělé je za 70 Kč, pro děti za 40 Kč.

Vzpomínku na Janáčka uchovává také socha lišky Bystroušky. Ta se nachází v oboře na NS Hradní vrch. Až u ní budete, pohlaďte ji na ocase a něco si přejte, brzy by se vám to mělo splnit.

Socha lišky bystroušky - Hukvaldy

Fauna a flora

Hukvaldy jsou známé též hradní oborou. Uvidíte zde výjimečné stromy, buky staré až 240 let. V oboře žijí stáda daňků. Zatoužíte-li po exotické přírodě, navštivte Tropic Hukvaldy, kde uvidíte masožravé rostliny, kaktusy a sukulenty, citrusy, mučenky a také mnohá zvířata, jako je ara ararauna, kakadu nebo mluvící loskuták.

Hradní obora - Hukvaldy

Žaludky naplníte v lašských restauracích

Jak vidíte, na Hukvaldech budete mít co dělat skoro celý den. Přijďte si odpočinout do centra obce do jedné z pěkných lašských restaurací s poctivou kuchyní.  Nabijte se zde energií na další bádání nebo dlouhou cestu domů.

Ubytování v okolí

Související:

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář