Cestou do Prátru jsme jeli kolem zajímavého barevného obytného domu. Z literatury víme, že to je Hundertwasserův dům a musíme se u něj zastavit při zpáteční cestě.
Je dílem architekta, malíře a sochaře Friedensreicha Hundertwassera, který v roce 1983 dostal zakázku na přestavbu městského obytného domu pro sociálně slabší na rohu ulic Lovengasse a Kegelgasse. Řídil se heslem „přímka je bezbožná“ a získal si přízeň veřejnosti, ale pobouřil odborníky a nájemníky domu, na které zvonili turisté a žádali prohlídku zajímavé stavby.
V kavárně „Kunst und Café“ v přízemí domu je zdarma k vidění film, ve kterém Friedensreich Hundertwasser „svým“ domem osobně provází.
Dům je porostlý zelení zvenku i zevnitř a láká k posezení v kavárně na terase, na lavičce, nebo na valu ze žulových kostek, každý si dům podrobně prohlíží, my také.
TIP: Poznejte Vídeň a navštivte i další zajímavá místa.
Hundertwasserhaus Vídeň
Více než 200 stromů a keřů na balkónech a střešních terasách dělá z domu zelenou oázu uprostřed města.
Červená anglická telefonní budka sem dobře zapadá, za ní v ulici jsme nakoupili zajímavé magnetky.
Naproti domu vstupujeme do pasáže Hundertwasser nebo Kalke Village, vznikla v letech 1990 – 1991 z pneuservisu.
Umělec zde vytvořil své vlastní nákupní centrum s barem, kterým protéká potůček, s obchody ve dvou podlažích v typickém stylu Hundertwassera a stojí za to sejít i do sklepa na stylové wc.
Na obrázku je foto autora a několik dalších budov, které vznikly podle jeho návrhů, má rád dřevo a cihly.
Pokračujeme v cestě kolem pekárny Radetzky, určitě potomka Čecha Radeckého, možná i slavného rakouského polního maršála Josefa Václava Antonína Františka Karla hraběte Radeckého z Radče.