Ibiza není jen ostrov plný barů a nikdy nekončící party


Se svou rozlohou 572 km² patří Ibiza mezi menší ostrovy Středozemního moře. Například Mallorca má 3 700 km². Díky tomu je ale Ibiza ideální pro výlety vypůjčeným vozem nebo motocyklem.

Ubytování

Než ale vyrazíte na cestu, je potřeba si zařídit co nejpohodlnější ubytování. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit hotel Algarb, který leží necelé tři kilometry od centra města Eivissa (Ibiza). Tento hotel je umístěn přímo na pláži a cca 90 % jeho klientely se skládá z lidí ve věku od 20 do 35 let. Prakticky celé jižní pobřeží Ibizy je plné mladých lidí a na pláži jen těžko potkáte rodinu s dětmi. Starší klientela ovšem krásy Ibizy objevila už také, oblíbila si ale severní pobřeží, jako například město Sant Antoni.

Dovolená na Ibize – vybírejte zájezdy na Invia a Dovolena.cz

Pevnost ve městě Eivissa
Pevnost ve městě Eivissa

Proslulost „party ostrova“, jak se Ibize říká, si ovšem někdy vybírá svou daň, a to především, když vás na pláži neustále zastavují „naháněči“ do klubů. Nenechte se zlákat vstupem zdarma, drinky v některých klubech se můžou klidně vyšplhat i na 50 euro. Tito „naháněči“ někdy bývají dost neodbytní, takže se nebojte je co nejdůrazněji odmítnout. Vzdají to mnohem dřív, když uvidí, že si nejste úplně jistí. Samozřejmě, jestli chcete okusit nějakou tu party, máte i jiné možnosti.

Například klub Bora-Bora leží přímo na pláži Playa D’en Bossa, stage je nasměrovaná na moře a klub je tak přístupný každému, protože prakticky nemá žádný vchod. Působí tak mnohem lepší atmosférou než přeplněné kluby.

Cestování autem po ostrově

Koho ovšem noční pařby nebaví, nemusí se bát. Díky tomu, že je zde celkem velká konkurence, se dá půjčit slušné auto za rozumné peníze. Vždy se ale zeptejte, zda je v ceně pojištění. Ibiza nabízí spoustu krásných míst a i jeden den by vám měl stačit na solidní poznání ostrova. Navštívit můžete například maják Portinatx na severu země. Jedná se o jeden z mála vyvýšených bodů ostrova. Přeci jen nejvyšším bodem Ibizy je vrchol Sa Talaia s výškou pouhých 475 metrů nad mořem.

Maják v Portinatx
Maják v Portinatx

Nenechte si ujít ani Hippy market. Je potřeba si ale zjistit, kdy a kde se trhy konají. Občas vás místní navedou jinam, než jste chtěli a můžete se tak dostat někam úplně jinam. My jsme například omylem dorazili do jakéhosi ubytovacího areálu, kde tito „hippies prodejci“ žili. Přesto, že to byl celkem smutný pohled, všichni vypadali spokojeně a my měli radost, že jsme nasáli opravdu pořádně cizí kulturu.

Ostrov Formentera

Jako odměnu za procestování Ibizy si můžete zvolit cestu na sousední ostrov Formentera. Jako první si vyberte dopravce, s kterým se budete na ostrov plavit. Vřele doporučuji připlatit si čtyři až pět euro za lepší loď. My jsme to samozřejmě neudělali a litovali jsme ve chvíli, kdy se kolem nás prohnala pětkrát rychlejší loď mezitím, co se na naší kocábce, která se zmítala ve vlnách, rozdávaly pytlíky na zvracení. Nebojte se ani přijmout nabídku na půjčení auta přímo od lodní společnosti. S půjčovnami mají smlouvy a lepší cenu než od nich skutečně nenaleznete.

Můžete také jet trajektem Ibiza – Formentera. Ceny, provozovatele, časy hledejte Directferries.cz.

Ostrov Formentera
Ostrov Formentera

Jakmile připlujete na Formenteru, máte před sebou 83 km² k průzkumu. Narazit zde můžete na opravdu úžasné věci. Například, když jsme dorazili k majáku Cova Foradada, slyšeli jsme hudbu, ale nedokázali určit, odkud jde. Po chvilce hledání jsme našli vstup do jeskyně, kde jakýsi chlapík doslova hrál moři.

Hlavní atrakcí ostrova je ovšem pláž Playa de Illetas, která se pravidelně umísťuje na předních příčkách nejhezčích pláží světa. V roce 2015 byla dokonce na Trip Advisoru hodnocená jako 5. nejhezčí pláž světa.

Pláž Playa de Illetas
Pláž Playa de Illetas

Ibiza a celkově celé Baleárské ostrovy toho nabízí spoustu. Například i Mallorca skrývá úžasná místa, jako například kaňon Torrent de Pareis, který se objevil v americkém filmu Atlas Mraků. Baleáry se tak můžou doporučit všem, kteří si chtějí užít krásnou přírodu a nechtějí za ní cestovat přes půl světa.

Ibiza dovolená a last minute zájezdy

Dovolená na Ibize na Invia.cz

Nabídka zájezdů na Dovolena.cz